Κεντρική Basket League Απόλλων Πατρών – Ιωνικός 93-66

Απόλλων Πατρών – Ιωνικός 93-66

Apollon Ionikos

Θρίαμβος παραμονής για τον Απόλλωνα στο πρωτάθλημα.

Τεράστια νίκη για την παραμονή του στη Basketleague πέτυχε ο Απόλλων στην έδρα του, αφού νίκησε τον Ιωνικό με 93-66, και έσπασε το αρνητικό σερί ηττών του στο πρωτάθλημα.

Από την αρχή του αγώνα οι δυο ομάδες κινούνταν σε κοινά επίπεδα στο σκοράρισμα, ώσπου ο Απόλλωνας κατάφερε να χτίσει διαφορά των 7 πόντων στο 7“ (15-8). Ο Ιωνικός είχε άμεση απάντηση, και με 0-5 διαδοχικό σερί μείωσε στην μια κατοχή (15-13). Στο χρόνο που απέμενε για τη λήξη της πρώτης περιόδου, ο Φιλλιπάκος βρήκε στόχο στην τελευταία επίθεση των Πατρινών, και έκλεισαν με +4 (17-13) το δεκάλεπτο.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου η ομάδα του Νίκου Βετούλα πάτησε γκάζι και ανέβασε το σκορ στο +8 (21-13), και συνέχισε.. παίρνοντας για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (26-16). Οι Νικαιώτες με τις λύσεις του Βαγγέλη Μάντζαρη κατάφεραν να μειώσουν σε (28-23), αλλά δεν ήταν αρκετό καθώς ο Απόλλων ξανά πήρε προβάδισμα με +10 (33-23) στο 8“.

Το παιχνίδι ήταν «τελικός» παραμονής και για τους δυο, και με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν στόχο από τα 7,25 πλησίασαν στο -4 (35-31), όπου αυτό ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το ξέσπασμα του Απόλλωνα

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας ξεκίνησε με το απόλυτο 10-0 σερί στο παιχνίδι (45-31), και έκτοτε η συνέχεια ήταν δίκη του, αφού η διαφορά στο 27“ έφτασε μέχρι και το +23 (60-37). Ο Ιωνικός προσπαθούσε να βρει ευκαιρίες για να μειώσει, κατεβάζοντας τη διαφορά στους 13 (66-53), ωστόσο η κυριαρχία των Πατρινών σε κάθε πλευρά του αγώνα ήταν και αυτή που τους έδωσε τη νίκη με το ευρύ 93-66.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-31, 66-47, 93-66.