Η ομάδα του Μπαρτζώκα αποτελεί ένα φαινόμενο για το Ευρωπαϊκό μπάσκετ, καθώς έχει καταφέρει να πρωταγωνιστεί εδώ και μια τριετία στην Euroleague με μπάτζετ χαμηλότερο από πολλές ομάδες, στηριζόμενη κυρίως στο σύνολο.
Η τρίτη συνεχόμενη πρόκριση σε Final 4 είναι σίγουρα από μόνη της μεγάλη επιτυχία. Οι Γιώργος Κογκαλίδης και Μάκης Δρόσος, συζητούν στον δεύτερο podcast της σειράς Charlie Point για την ομάδα του Ολυμπιακού, αναλύοντας τα πλεονεκτήματά της στην προσπάθεια για την κατάκτηση της Ευρωπαϊκής μπασκετικής κορυφής.