Κεντρική Basket League Αγώνες Κολοσσός – ΠΑΟΚ 67-69

Κολοσσός – ΠΑΟΚ 67-69

charalambidis paok kolossos

charalambidis-paok-kolossos

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε η αναμέτρηση του Κολοσσού με τον ΠΑΟΚ, με τον “Δικέφαλο του Βορρά”, να αναδεικνύεται νικητής μετά από σκληρή μάχη με 67-69.

Στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να αποκτά σημαντικό προβάδισμα 6-7 πόντων στην τέταρτη περίοδο και να παίρνει τη νίκη. Μοιραίοι παίκτες για τους γηπεδούχους οι Λαρεντζάκης και Χάγκινς που αστόχησαν αμφότεροι στην εκπνοή.

Πρώτος σκόρερ για τους νησιώτες ήταν ο Τσάμης με 18 πόντους, ενώ για τους νικητές ξεχώρισε ο Όντουμ με 16 πόντους.

Ο Κολοσσός παρατάχθηκε με τους: Σκοτ, Λίντεν, Χαγκινς, Τσάμη και Γουοτερς, ενώ η αρχική πεντάδα του ΠΑΟΚ αποτελούνταν από τους: Σαλούστρο, Όντουμ, Μαργαρίτη, Κάρτερ και Λάγκφορντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μη μπορούν να χτίσουν κάποια διαφορά, μέχρι και το 5ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ και ενώ ήταν πίσω στο σκορ με 12-10, παίζοντας καλύτερη άμυνα και όντας πιο εύστοχος επιθετικά, κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 7 πόντους, ένα λεπτό πριν τη λήξη (17-24), με το δεκάλεπτο να λήγει 19-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός με ένα σερί 7-0 προηγήθηκε με 26-24, 6’ 56’’ πριν το ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και πέρασε εκ νέου μπροστά με 4 πόντους (28-32, 3:24 πριν τη λήξη), χωρίς όμως να κρατήσει τη διαφορά, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί ισόπαλο, 39-39.

Γουότερς και Όντουμ με 10 πόντους εκατέρωθεν αποτέλεσαν τους πρώτους σκόρερ του πρώτου ημιχρόνου, για γηπεδούχους και φιλοξενούμενους αντίστοιχα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε το δεύτερο. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς και καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της. Τσάμης-Σκοτ για τους γηπεδούχους και Μαργαρίτης-Όντουμ για τους φιλοξενούμενους, έβαζαν προσωρινά την ομάδα τους μπροστά στο σκορ, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τρίποντο του Σκοτ 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και να διαμορφώνει το 58-57 υπέρ του Κολοσσού.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά (58-62) με ένα σερί 5-0 χάρη σε τρίποντο του Δέδα και καλάθι του Κάρτερ, ενώ 5:45 πριν τη λήξη της αναμέτρησης, ο Μαργαρίτης με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στους 7 (58-65).

Στα 26’’ με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 69-65, ο Όντουμ υπέπεσε σε παράβαση 5 δευτερολέπτων και ο Χάγκινς με καλάθι μείωσε στους δύο πόντους. Ο Τσόχλας, με 12 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος, αστόχησε σε 2 βολές δίνονας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν τη νίκη. Για κακή τύχη του Κολοσσού όμως, Λαρεντζάκης και Χάγκινς αστόχησαν και οι δύο και ο ΠΑΟΚ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ – ΠΑΟΚ 67-69
Διαιτητές: Πηλοΐδης – Μητσόπουλος – Βαρδάλος
Τα δεκάλεπτα: 19-24, 39-39, 58-57. 67-69.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λαρετζάκης 4, Γουότερς 10, Μανωλόπουλος 6 (2), Σμιθ, Στεφανίδης 2, Λίντεν 6, Σκοτ 10 (2), Τσάμης 18 (1), Χάγκινς 11.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 14, Λιάπης, Κάρτερ 9 (1), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 3 (1), Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 12 (1), Όντουμ 16 (1), Βον 1, Μπρέμερ 5 (1), Σαλούστρος 2.

ΠΑΟΚ – Μαρούσι 77-62

Ο ΠΑΟΚ νίκησε το Μαρούσι και μπήκε στα playoff της Basket League Την είσοδο του στα playof…