Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Τρίκαλα 91-60

Άρης – Τρίκαλα 91-60

aris elefsina

aris-elefsina

“Κιτρινόμαυρο” πάρτυ!…
Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση κόντρα στα Τρίκαλα ο Άρης ο οποίος επικράτησε με 91-60, δείχνοντας την ανωτερότητά του σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο στους φιλοξενούμενους να μπουν στο παιχνίδι.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Βεζένκοφ ο οποίος τελείωσε το ματς με 24 πόντους και 7 ριμπάουντ, όντας καθοριστικός στο πρώτο ημίχρονο, όταν και κρίθηκε η έκβαση του ματς. Τσούπκοβιτς και Ματαλών ξεχώρισαν για τα Τρίκαλα με 11 πόντους έκαστος.

Από νωρίς έδειξε τις διαθέσεις του στο ματς ο Άρης, ο οποίος έφτασε γρήγορα-γρήγορα στο +7 (10-3). Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν με σερί 5-0, ωστόσο, υπολόγιζαν χωρίς τον Βεζένκοφ. Ο φόργουορντ του Άρη σημείωσε 12 συνεχόμενους πόντους για λογαριασμό των “κιτρινόμαυρων”, οι οποίοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +12 (25-13).

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και μείωσε με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ωστόσο, ο Βεζένκοφ ήταν εκ νέου αυτός που ανέλαβε δράση για λογαριασμό του Άρη και σε συνδυασμό με τον Πάσαλιτς, οι γηπεδούχοι διατήρησαν προβάδισμα ασφαλείας με τη λήξη του ημιχρόνου (44-30).

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης, ο οποίος κράτησε για περισσότερο από πέντε λεπτά τα Τρίκαλα χωρίς πόντο και με σερί 15-0 έφτασε τη διαφορά στο +29 (59-30). Στη συνέχεια το ματς “άνοιξε”, με τον Άρη να διατηρεί το προβάδισμα και να κλείνει την περίοδο με 70-44.

Σε τυπική διαδικασία εξελίχθηκε η τελευταία περίοδος, με τον Δημήτρη Πρίφτη να ξεκουράζει τους βασικούς, δίνοντας χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς παίκτες του Άρη. Αυτοί έδειξαν ικανοποιητικό πρόσωπο και διατήρησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, με το τελικό 91-60 να επιβεβαιώνει την ανωτερότητα των γηπεδούχων.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Ψαριανός, Γεωργιάδης.
Τα δεκάλεπτα: 25-13, 44-30, 70-44, 91-60.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 13 (2), Γκίκας 5 (1 τριπ., 5 ασίστ), Ριντ 6 (12), Τόμας 7 (1), Χαρίσης 7, Καραθανάσης 7, Βεζένκοφ 24 (2 τριπ., 7 ριμπ.), Νέιμικ 10 (8 ριμπ.), Μούρτος 4, Σίμτσακ 4, Αντεγκμπόγιε 2.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 8 (2), Νικολόπουλος 3 (1), Τρέισι 4, Χάρις 9 (1), Τσούπκοβιτς 11 (1), Πάνος 8, Σπανός, Ματαλών 11 (1), Κάντζι 4, Μιλουτίνοβιτς 2.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…