Κεντρική Basket League Αγώνες Κηφισιά – ΚΑΟΔ 78-79

Κηφισιά – ΚΑΟΔ 78-79

kifisia kaod

kifisia-kaod

Δραμινός θρίαμβος…
Ο ΚΑΟΔ κατέβηκε στο Ζηρίνειο με λίγες πιθανότητες να πετύχει την έκπληξη αλλά πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, διέψευσε τα προγνωστικά και πανηγύρισε τη νίκη με 79-78.

Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από μεγάλα σερί και εκατέρωθεν ανατροπές με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν εξαιρετική τελευταία περίοδο χωρίς όμως να καταφέρουν να “χαμογελάσουν” στο τέλος. Ο ΚΑΟΔ χάρη στην καταιγιστική τρίτη περίοδο μπήκε σε θέση οδηγού και παρά την πίεση των Κηφισιωτών στο τέλος, αντέδρασε ψύχραιμα και πανηγύρισε το διπλό.

Ο Ροντ Όντομ ήταν εξαιρετικός σκοράροντας 20 πόντους με τον Μανώλη Παπαμακάριο (18π.) να παίζει καταλυτικό ρόλο ευστοχώντας στις κρίσιμες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα που έκριναν την έκβαση του αγώνα.

Από πλευράς Κηφισιωτών, που δεν βρίσκονται σε καλή κατάσταση και έχουν γνωρίσει πολλές ήττες μέσα στην έδρα τους, κορυφαίος ήταν ο Κέιντ Ντέιβις με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η Κηφισιά ξεκίνησε φορτσάτη με ένα αρχικό 8-0 (στο 2’), συμπεριλαμβανομένων δύο τριπόντων του Ντέιβις. Ο ΚΑΟΔ αντέδρασε και πλησίασε στον πόντο δύο φορές (9-8 στο 4:30 και 11-10 στο 5’) προτού πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα (11-12) ύστερα από 6 λεπτά παιχνιδιού. Οι Κηφισιώτες δεν του επέτρεψαν να συνεχίσει αναλόγως, ανέκτησαν τα ηνία του αγώνα και με ακόμα ένα τρίποντου του καυτού Ντέιβις, ολοκλήρωσαν την εναρκτήρια περίοδο όντες μπροστά με 21-18.

Όμως δεν συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό. Παρά το ότι προηγήθηκε με +7 (25-17 στο 11’) εν συνεχεία εγκλωβίστηκε στο ρυθμό των δραμινών, έκανε αρκετά λάθη και άστοχα σουτ και ως αποτέλεσμα οι αντίπαλοι της, με μπροστάρηδες τους Όντομ και Άτκινς, προηγήθηκαν με +3 (27-30 στο 17’). Το ματς συνέχισε να είναι αμφίρροπο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, γεγονός που καταδεικνύει και το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου (35-35).

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο στροφές και επέβαλλαν την κυριαρχία τους. Με επιμέρους σκορ 21-11, στην τρίτη περίοδο σταδιακά αύξησαν τη διαφορά στο +7 (43-50 στο 26’) και ανέβασαν τον πήχη για πρώτη φορά στους 10 πόντους (46-56) στο τέλος του δεκαλέπτου με τις δύο βολές του Λο.

Το καλύτερο, αμφότερες οι ομάδες, το φύλαξαν για το τέλος. Μετά το 49-60 (στο 31′) των φιλοξενουμένων, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έτρεξαν επιμέρους 18-8 για να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής (67-68) δυόμισι λεπτά πριν την κόρνα της λήξης. Η αναμέτρηση έγινε “ροντέο”, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια αλλά ένα τρίποντο του Παπαμακάριου έδωσε ανάσα 4 πόντων (71-75) στον ΚΑΟΔ, 11 δεύτερα πριν το τέλος. Ο ίδιος παίκτης δεν χαρίστηκε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (4/4) και παρά την υπερπροσπάθεια των γηπεδούχων που δεν χαράμισαν καμία επίθεση ως το τέλος, το ροζ φύλλο κατέληξε στο συγκρότημα του Κώστα Μέξα.

Διαιτητές: Παπαπέτρου – Πουρσανίδης – Παντελίδης.
Τα δεκάλεπτα: 21-18, 35-35, 46-56, 78-79.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Ρεμεκούν, Καυκής 4, Λιακόπουλος 8, Πόποβιτς 6, Πεσάκοβιτς 6 (2), Μαυροειδής 5, Ψαθάς 10, Μελισσαράτος 3, Κακιούζης 7, Τσαλδάρης 2, Ντούβνιακ 10 (2), Ντέιβις 17 (3).
ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 6, Τρότερ 6, Τζόνσον 3, Άτκινς 11 (1), Όντομ 20 (1), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 4, Ζάρας 7 (1), Λο 4, Παπαμακάριος 18 (2).

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…