Κεντρική NBA Ο Μάρεϊ έστειλε σπίτι τους Λέικερς

Ο Μάρεϊ έστειλε σπίτι τους Λέικερς

Ντένβερ - Λέικερς

Mε Τίμπεργουλβς στον 2ο γύρο οι Νάγκετς μετά τον αποκλεισμό στους Λέικερς.

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ μετά το Game 2, πέτυχε ένα ακόμη Game Winner και έδωσε τη νίκη στους Νάγκετς με 108-106 και μαζί την πρόκριση στον 2ο γύρο των playoffs, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τους Τίμπεργουλβς.

Οι Λέικερς βρέθηκαν για ακόμη μια φορά στο ίδιο έργο θεατές. Προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, όπως και σε όλα τα παιχνίδια της σειράς, αλλά οι Νάγκετς ήταν καλύτεροι στο τρίτο δωδεκάλεπτο και εκμεταλλευόμενοι τον τραυματισμό του Άντονι Ντέιβις, ο οποίος συνέχισε να αγωνίζεται κανονικά, πήραν το προβάδισμα.

Στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι ο Μάρεϊ να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του με 3.6 δευτερόλεπτα να μένουν για τη λήξη. Οι «λιμνάνθρωποι» δεν είχαν άλλο ταιμ-αουτ και έριξαν ένα απελπισμένο σουτ από το κέντρο με τον Πρινς χωρίς κάποια τύχη. Ο Καναδός γκαρντ ήταν και ο πρώτος σκόρερ των Πρωταθλητών με 32 πόντους, 12 εκ των οποίων πέτυχε στην 4η περίοδο, ο Μάικλ Πόρτερ είχε 26 με 5/7 τρίποντα και ο Νίκολα Γιόκιτς 25 πόντους, 20 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 7 λάθη.

Για τους Λέικερς, ο ΛεΜπρόν «άγγιξε» το Triple – Double με 30 πόντους, 9 ριμπάουντ και 11 ασίστ και ο Ριβς ακολούθησε με 19 πόντους.

Με τη νίκη τους οι Νάγκετς προκρίθηκαν στον 2ο γύρο των playoffs όπου θα αντιμετωπίσουν τους Τίμπεργουλβς που «σκούπισαν» τους Σανς, σε έναν επαναληπτικό του περσινού 1ου γύρου. Αντιθέτως, οι Λέικερς αποκλείστηκαν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά από τους Νάγκετς, παίρνοντας μόνο μία νίκη και αναμένονται εξελίξεις στην ομάδα με τα περισσότερα πρωταθλήματα στην ιστορία.

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκόρντον 7 (13 ριμπάουντ), Πόρτερ 26 (5/7 τρίποντα), Γιόκιτς 25 (1/5 τρίποντα, 20 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 λάθη), Μάρεϊ 32 (5/10 τρίποντα), Κάλντουελ-Πόουπ 5 (1/6 τρίποντα), Γουάτσον 3, Χόλιντεϊ, Τζάκσον 8 (2/6 τρίποντα), Μπράουν 2.
ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 17 (15 ριμπάουντ), Χατσιμούρα 15 (2/5 τρίποντα), Τζέιμς 30 (3/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Ράσελ 14 (6/15 σουτ, 2/10 τρίποντα), Ριβς 19, Πρινς 4, Χέιζ 1, Ντίνγουιντι 6, Βίνσεντ.

Περισσότερα από Πάνος Κατόπης

Άρης – Προμηθέας 89-85

Σπουδαία νίκη για τον Άρη, σε τρίτο παιχνίδι θα κριθεί η πρόκριση. Μπορεί ο Άρης να απώλεσ…