Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 77 – 71

Φενέρμπαχτσε – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 77 – 71

fener csska euroleague

fener-csska -euroleague

Με κορυφαίο τον Έκπε Ούντο, η Φενέρμπαχτσε νίκησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 77-71, για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Στο 14-7 ανέβηκε η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ενώ οι πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι αγωνίστηκαν και πάλι χωρίς τον Μίλος Τεόντοσιτς υποχώρησαν στο 15-6.

Μετά από ένα ισορροποιημένο πρώτο ημίχρονο, όπου οι Ρώσοι πρωπορεύονταν, η Φενέρ πήρε το προβάδισμα, το οποίο το διατήρησε μέχρι το τέλος. Ο Νιγηριανός σέντερ ήταν ο κορυφαίος για την τουρκική ομάδα, έχοντας 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβτις πρόσθεσε 12 και 8 ασίστ.

Ο Κώστας Σλούκας μέτρησε 9 πόντους, 2 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 κόψιμο σε 20:40″. O Νάντο Ντε Κολό με 23 πόντους και ο Κόρι Χίγκινς με 11 πόντους πάλεψαν για τους ηττημένους.

Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, χωρίς να βρουν ρυθμό στο σκοράρισμα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 4-9 στο 5′, ωστόσο ένα μικρό σερί 7-0 από τους γηπεδούχους τους έδωσε το προβάδισμά με 11-9 στο 8′.

Με τους Ντε Κολό και Βοροντσέβιτς, η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε 11-14, ωστόσο το καλάθι του Νάναλι έγραψε το 15-14 της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Γάλλο γκαρντ να “τραβά το κουπί” στο σκοράρισμα, η ρωσική ομάδα διατηρούσε μικρό προβάδισμα (22-23) στο 15′.

Η Φενέρμπαχτσε, παίρνοντας σκορ από τους Ουντό και Μπογκντάντοβιτς προηγήθηκε με 36-32, οι Ρώσοι όμως, έτρεξαν ένα σερί 8-0 και με καλάθι του Τζάκσον στην εκπνοή έκλεισαν το ημίχρονο στο +4 (36-40). Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, ο Φρίλαντ έκανε το 36-42, ωστόσο από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν.

Με τους Ντίξον, Μπογκάντοβιτς και Ούντο, η Φενέρ έτρεξε ένα σερί 14-0 και προηγήθηκε με 50-42, ενώ με βολή του Άντιτς έφτασε στο +11 (60-49) στο 29′. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε 60-51.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, οι πρωταθλητές Τουρκίας βρέθηκαν εκ νέου στο +11(62-51) πόντων, ωστόσο η ΤΣΣΚΑ με καλάθια από τον Όγκουστιν μείωσε σε 69-65 στο 38′. Στα κρίσιμα λεπτά μίλησε ο Έκπε Ούντο, ο οποίος με καθοριστικούς πόντους έδινε στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μαξιλαράκι (73-67) ασφαλείας.

Στο τελευταίο λεπτό και παρότι ο Ντε Κολό μείωσε σε 75-71 δεν άλλαξε κάτι, με το Νάναλι να γράφει το 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 36-40, 60-51, 77-71

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Ούντο 15(11ριμπ), Μαχμούτογλου, Άντιτς 9(2), Μπογκντάνοβιτς 12(1), Μπένετ, Σλούκας 9, Νάναλι 7(1).Βέσελι 6, Κάλινιτς 2, Ντίξον 7(1), Ντουβερίογλου, Ντατόμε 10(1)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 23(3), Κουλάγκιν 4, Όγκουστιν 6, Φριτζόν 2, Τζάκσον 3(1), Αντόνοφ, Φρίλαντ 3, Βοροντσέβιτς 8(1), Χίγκινς 11(1), Κουλάγκιν, Κουρμπάνοφ 6, Χάινς 5

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου

Ο Ολυμπιακός πρωταθλητής… από συνήθεια

Το τρίτο σερί πρωτάθλημα κατέκτησε ο Ολυμπιακός. Ο Ολυμπιακός λοιπόν κατέκτησε το πρωτάθλη…