Κεντρική NBA Υπέκυψαν στο μεγαλείο του Γουέστμπρουκ οι Καβς! (vids)

Υπέκυψαν στο μεγαλείο του Γουέστμπρουκ οι Καβς! (vids)

russell westbrook thunder 1

russell-westbrook-thunder

Με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να σημειώνει το 26ο τριπλ-νταμπλ του για φέτος (και το 63ο της καριέρας του), οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ υπέταξαν τους Κλίβελαντ Καβαλίερς με 118-109. Άξιοι συμπαραστάτες του “Westbeast” ήταν οι Στίβεν Άνταμς (20 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και Βίκτορ Ολαντίπο (23 πόντοι) ενώ ο Κάμερον Πέιν εξέπληξε με την παρουσία του, όντας ένα αξιόπιστο back-up (15 πόντοι).

Οι Γκρίζλις ή οι Γουόριορς θα “χαμογελάσουν” στην μεταξύ τους “μάχη”; Δείτε το ματς με LIVE STREAMING μέσω της 2winbet.gr που προσφέρει τις υψηλότερες αποδόσεις σε ΝΒΑ και Euroleague, όπου ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Ζαλγκίρις!

Ο Γουέστμπρουκ τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 4 κλεψίματα, με 11/27 σουτ. Παρά το γεγονός ότι οι Καβαλίερς είχαν “μπλοκάρει” τους διαδρόμους προς το καλάθι, στέλνοντας συνεχώς βοήθειες, ο σούπερ-σταρ των Θάντερ έβαλε την πλειοψηφία των πόντων του με σουτ από μέση απόσταση, εκεί όμως που πήρε πραγματικά “φωτιά” ήταν στην 4η περίοδο. Με 3 διαδοχικά εύστοχα σουτ, αλλά και με πληθώρα ασίστ στα τελευταία 5 λεπτά καθόρισε τη “μοίρα” του αγώνα, οδηγώντας την Οκλαχόμα στην επιτυχία.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Θάντερ φάνηκαν πως είχαν τον έλεγχο της διαφοράς, διότι προηγήθηκαν έως και με 12 πόντους στο ξεκίνημα του 2ου δωδεκαλέπτου. Όμως, με ατομικές πρωτοβουλίες και drives του Λεμπρόν Τζέιμς (16 πόντοι στο 1ο ημίχρονο) αλλά και του Κάιρι Έρβινγκ (28 πόντοι συνολικά) καθώς και με πόντους στον αιφνιδιασμό, το Κλίβελαντ πήγε στα αποδυτήρια, προηγούμενο με 55-57. Οι Θάντερ είχαν ως κύριο “όπλο” το πικ-εν-ρολ αλλά δεν μπορούσαν να σταθεροποιήσουν την απόδοσή τους στο διάστημα αυτό.

Το “κλειδί” της επιτυχίας των Θάντερ στο 2ο ημίχρονο ήταν η καταπληκτική άμυνα του Άντρε Ρόμπερσον στον Λεμπρόν. Ο “εξολοθρευτής” των Θάντερ επέτρεψε στον “βασιλιά” να σκοράρει μόλις 1 καλάθι στην επανάληψη, όντας ο “κρυφός” MVP της αναμέτρησης. Στον επιθετικό τομέα, ο Γουέστμπρουκ συνέχισε να σκοράρει αλλά οι Καβαλίερς είχαν τις απαντήσεις, χάρη στον Έρβινγκ (11/18 σουτ) αλλά και την ευστοχία από το τρίποντο (10/21). Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 86-82 υπέρ των Θάντερ αλλά η ψαλίδα έμελλε να “ανοίξει” στο τέλος.

Τα ριμπάουντ έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην αναμέτρηση (51-35 υπέρ των Θάντερ, 17 εκ των οποίων επιθετικά), με την Οκλαχόμα να ανανεώνει πολλές κατοχές της , καθώς εκτέλεσε συνολικά 106 σουτ, έναντι μόλις 79 των Καβς! Σε συνδυασμό με τα “όργια” του Γουέστμπρουκ στα τελευταία λεπτά, την αξιοπιστία των Άνταμς, Ολαντίπο αλλά και της κούρασης του Κλίβελαντ, το οποίο προερχόταν από το ματς με τους Πέισερς λίγες ώρες πριν, η πλάστιγγα “έγειρε” υπέρ των γηπεδούχων.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις, ο Αϊζέια Τόμας έκανε πάλι το “θαύμα” του, με 34 πόντους, 15 εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο! Οι Ντάλας Μάβερικς πραγματοποίησαν μεγάλη ανατροπή εναντίον των Τζαζ, έστειλαν το ματς στην παράταση με σουτ του Νοβίτσκι και ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο στο έξτρα πεντάλεπτο ενώ οι Σίξερς, με σουτ του ΜακΚόνελ στο τέλος έριξαν στο “καναβάτσο” τους Μάτζικ. Τέλος, οι Ρόκετς, χάρη στο καταπληκτικό 3ο δωδεκάλεπτό τους πήραν το “διπλό” στην έδρα των Χόρνετς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (9/2)

• Χιούστον Ρόκετς – Σάρλοτ Χόρνετς 107-95 (Χάρντεν 30 [11 ριμπάουντ, 8 ασίστ], Μπέβερλι 17 / Μπατούμ 15 [10 ασίστ], Γουόκερ 14)
  • Φιλαδέλφια 76ερς – Ορλάντο Μάτζικ 112-111 (Σάριτς 24, Ιλυασόβα 16 / Φουρνιέρ 24, Βούσεβιτς 21)
  • Κλίβελαντ Καβαλίερς – Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 109-118 (Έρβινγκ 28, Τζέιμς 18 / Γουέστμπρουκ 29 [12 ριμπάουντ, 11 ασίστ], Άνταμς 20 [13 ριμπάουντ])
  • Γιούτα Τζαζ – Ντάλας Μάβερικς 105-112 (OT) (Χέιγουορντ 36, Γκομπέρ 15 [15 ριμπάουντ] / Μπαρνς 31, Νοβίτσκι 20)
  • Μπόστον Σέλτικς – Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 120-111 (Τόμας 34, Σμαρτ 18 / Λίλαρντ 28, Αμίνου 26)

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…