Κεντρική NBA Υπέκυψαν οι Μπακς στο “θρίλερ” (vids)

Υπέκυψαν οι Μπακς στο “θρίλερ” (vids)

856 1

giannis-antetokounmpo

Παρά την υπερπροσπάθεια στα τελευταία λεπτά και την ανατροπή από το -16, οι Μιλγουόκι Μπακς δεν τα κατάφεραν, υποκύπτοντας στην παράταση εναντίον των, τρίτων στην Ανατολή, Μπόστον Σέλτικς, με 108-112. Ήταν η 8η ήττα στα τελευταία 9 ματς για τα “ελάφια“, τα οποία χάνουν συνεχώς έδαφος στη “μάχη” για μια θέση στα πλέι-οφς. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του, σουτάροντας με πολύ καλά ποσοστά αλλά δεν κατόρθωσε να επεκτείνει την κυριαρχία του μέχρι το τέλος.

Δείτε με Live Streaming την “μάχη” Λεμπρόν Τζέιμς-Ράσελ Γουέστμπρουκ στο παιχνίδι Καβαλίερς-Θάντερ (22.30), ποντάρετε στις υψηλότερες αποδόσεις της αγοράς και παρακολουθήστε ζωντανά όλα τα υπόλοιπα ματς του ΝΒΑ. Αυτά αλλά και αμέτρητες στοιχηματικές επιλογές στην 2winbet.gr!

Ο “Greek freak” σταμάτησε στους 21 πόντους, με 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 τάπα και μόλις 2 λάθη, σε 45 λεπτά συμμετοχής (μακράν περισσότερα από όλους τους συμπαίκτες του). Είχε 6/13 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 3/4 βολές, βάζοντας τους περισσότερους εκ των πόντων του στο ανοικτό γήπεδο ή σε καταστάσεις ένας-εναντίον-ενός. Έδειξε να ανακτά την εμπιστοσύνη του στο σουτ μετά από ντρίμπλα, αλλά απέτυχε να ηγηθεί των Μπακς στα κρίσιμα σημεία καθώς δεν μπόρεσε να σκοράρει στα τελευταία 11 λεπτά του αγώνα!

Οι Σέλτικς πυροδότησαν μια “καταιγίδα” τριπόντων στην 1η περίοδο, σκοράροντας 7 φορές πίσω από τα 7,25. Ο Αϊζέια Τόμας, συνεχίζοντας στον ρυθμό που μας έχει συνηθίσει τον μήνα αυτό (32,3 πόντοι ανά αγώνα, με 49,8% ποσοστό ευστοχίας μέσα στον Ιανουάριο!), ηγήθηκε των “κελτών” εξαρχής ενώ ο Μάικλ Μπίσλι ήταν ο μόνος που έσωσε τα προσχήματα για τους Μπακς, έχοντας 11 πόντους σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Η 1η περίοδος ήταν “εφιαλτική” για τα “ελάφια” και ολοκληρώθηκε με σκορ 27-42.

Ο Γιάννης πήρε το “όπλο” του στην 2η περίοδο, σκοράροντας 8 πόντους, με την επιθετική παραγωγή να μην αποτελεί μεγάλο πρόβλημα για τους Μπακς. Η άμυνα των Σέλτικς δεν φημίζεται για την αποτελεσματικότητά της (10η χειρότερη στο NBA, με 106,3 πόντους ανά 100 κατοχές παθητικό) και ως αποτέλεσμα, το Μιλγουόκι έβρισκε διαδρόμους προς το καλάθι. Οι Μπακς μείωσαν σε μονοψήφια τιμή τη διαφορά, αλλά ο Τόμας δεν σταματούσε με τίποτα: 10 σερί πόντοι στα τελευταία λεπτά, με σουτ τρομακτικής δυσκολίας, διαμόρφωσαν το 53-64 του πρώτου ημιχρόνου.

Και ξαφνικά, το Μιλγουόκι “αναγεννήθηκε” από τις “στάχτες” του, με τον τρόπο που ξέρει καλύτερα: τρέχοντας στον αιφνιδιασμό! Το 53-69 έγινε μονομιάς 64-69, χάρη στους πόντους στο τρανζίσιον, με τους Μπακς να επιστρατεύουν μια πολύ ευέλικτη πεντάδα, με πρωταγωνιστή τον Γιάννη (8 πόντοι στο διάστημα αυτό) και συμπαραστάτες τους Πάρκερ, Μέικερ, Σνελ και Ντελαβεντόβα. Όμως, στα τελευταία 5 λεπτά του 3ου δωδεκαλέπτου, οι δύο ομάδες σκόραραν συνολικά μόλις 7 πόντους, σε ένα πρωτοφανές “φεστιβάλ” επιθετικής δυστοκίας και η 3η περίοδος έληξε με σκορ 73-81.

Στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, η κατάσταση ισορρόπησε πλήρως, με τους Μπακς να παίρνουν το μοναδικό τους προβάδισμα στον αγώνα (95-94, 4.54′ για τη λήξη του ματς). Στα τελευταία λεπτά, τα “ελάφια” επέλεξαν να βασιστούν στον Γκρεγκ Μονρό (14 πόντοι, 13 ριμπάουντ), ο οποίος πήρε πάνω του την πλειοψηφία των επιθέσεων της ομάδας. Με μία δική του εύστοχη βολή, οι Μπακς έστειλαν τον αγώνα στην παράταση (102-102), με τους Τόμας και Μπράουν να αποτυγχάνουν διαδοχικά να σκοράρουν στην εκπνοή.

Στον έξτρα χρόνο, οι Σέλτικς προηγήθηκαν με 102-108, “τρυπώντας” συνεχώς την άμυνα, αλλά δύο σερί τρίποντα του Τόνι Σνελ ισορρόπησαν την κατάσταση. Στο φινάλε όμως, με 4/4 βολές του Κράουντερ (20 πόντοι) και με χαμένο σουτ του Γιάννη ενδιάμεσα, οι Σέλτικς “καθάρισαν” την παρτίδα και πανηγύρισαν το διπλό, ισοφαρίζοντας τους Τορόντο Ράπτορς στην κατάταξη της Ανατολικής περιφέρειας.

Στα υπόλοιπα ματς, οι Γουόριορς προσέφεραν ένα πρωτοφανές σόου, “συντρίβοντας” τους Κλίπερς με 144-98, με τον Στεφ Κάρι να σημειώνει 43 πόντους σε 29 λεπτά συμμετοχής, με 9/15 τρίποντα!

Ο Ντεμάρκους Κάζινς συνεχίζει να παράγει εντυπωσιακά νταμπλ-νταμπλ ενώ οι Χιτ νίκησαν για 7η συνεχόμενη φορά! Ο Καρλ-Άντονι Τάουνς “οργίασε”, όπως και ο Έρικ Μπλέντσο (έκανε ρεκόρ καριέρας, αν και οι Σανς ηττήθηκαν) και τέλος, οι Γκρίζλις κατέκτησαν ένα τεράστιο διπλό στην έδρα της Γιούτα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (28/1)

• Σακραμέντο Κινγκς – Σάρλοτ Χόρνετς 109-106 (Κάζινς 35 [18 ριμπάουντ], Κόλισον 17 / Γουόκερ 26, Μπατούμ 19)
  • Ντιτρόιτ Πίστονς – Μαϊάμι Χιτ 103-116 (Τζάκσον 24, Ντράμοντ 17 [20 ριμπάουντ) / Ντράγκιτς 23, Έλινγκτον 19)
  • Μπόστον Σέλτικς – Μιλγουόκι Μπακς 112-108 (Τόμας 37, Κράουντερ 20 / Αντετοκούνμπο 21, Μπίσλι 17)
  • Λος Άντζελες Κλίπερς – Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 98-144 (Γκρίφιν 20, Ρέντικ 13 / Κάρι 43, Ντουράντ 23)
  • Μέμφις Γκρίζλις – Γιούτα Τζαζ 102-95 (Ράντολφ 28, Κόνλεϊ 23 / Χουντ 20, Χιλ 16)
  • Ντένβερ Νάγκετς – Φοίνιξ Σανς 123-112 (Γκαλινάρι 32, Φαρίντ 21 / Μπλέντσο 41, Μπούκερ 23)
  • Μπρούκλιν Νετς – Μινεσότα Τίμπεργουλβς 109-129 (Λόπεζ 25, Κιλπάτρικ 14 / Τάουνς 37 [13 ριμπάουντ], Γουίγκινς 23)

Ναν: «Yπήρξαν κάποια αμφισβητούμενα σφυρίγματα»

Στα αμφισβητούμενα σφυρίγματα στάθηκε ο Κέντρικ Ναν. Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Μακάμπ…