Κεντρική Γυναίκες Τουρκία – Ελλάδα 90-75

Τουρκία – Ελλάδα 90-75

Greece Turkey

Ήττα για την Ελλάδα στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας.

Η Εθνική Γυναικών στο πρώτο φιλικό ενόψει της προετοιμασίας της για το Ευρωμπάσκετ 2023 ηττήθηκε με 90-75 από την Τουρκία στην Κωνσταντινούπολη.

Μέχρι το 15ο λεπτό το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρουσίασε ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο, όμως στη συνέχεια η Τουρκία επέβαλε τον ρυθμό της φτάνοντας στην νίκη. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο η Εθνική Γυναικών ανέβασε ρυθμούς, βρήκε λύσεις στην επίθεση και άρχισε να χτίζει μια διαφορά και στο πρώτο δεκάλεπτο να είναι μπροστά με 13-9.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ανέβασε την ψαλίδα στο +17 (38-21 με τρίποντο της Τσινέκε 14’30’’), όμως από το σημείο εκείνο η Τουρκία έτρεξε ένα επιμέρους 27-5 με το σκορ να γίνεται 48-43.

Με το ξεκίνημα της 3ης περιόδου η Τουρκία έφτασε στο +12 (58-46, 24’) με ένα σερί 10-0. Η Ελλάδα μείωσε σε 58-52, αλλά η αντίπαλος με τρίποντα ξέφυγε εκ νέου κάνοντας το 67-54 (30’). Η Εθνική προσπάθησε να αντιδράσει, πλησίασε στο 71-63 (32’30’’) με την Τουρκία να φτάνει τελικά στη νίκη με 90-75.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 48-46, 67-54, 90-75.