Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός – Περιστέρι 89-80

Παναθηναϊκός – Περιστέρι 89-80

Παναθηναϊκός - Περιστέρι

«Πράσινο» ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο και 2-1 για τον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στο δεύτερο ημίχρονο, περιόρισε αρκετά τον ρυθμό του Περιστερίου και παρότι η ομάδα του Σπανούλη βρήκε αντίδραση στο τελευταίο δεκάλεπτο, πήρε τη νίκη με 89-80 και έκανε το 2-1 στην ημιτελική σειρά.

Παναθηναϊκός και Περιστέρι μπήκαν αμφίρροποι στον αγώνα. Και οι δυο ομάδες μοιραζόντουσαν το σκοράρισμα στα πρώτα λεπτά (9-8), μέχρι που οι «πράσινοι» πάτησαν γκάζι με πρωταγωνιστή τον Γκριγκόνις και έκλεισαν το δεκάλεπτο με +6 (30-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πολλά λάθη του Παναθηναϊκού ήταν το πάτημα για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να τρέξει ένα σερί 7-0 και να μειώσει τη διαφορά στο -1 (34-33). Η επίθεση συνέχισε να έχει την τιμητική της για το Περιστέρι και με πρωτοβουλίες του Φρανσίσκο (που ήταν ασταμάτητος 18π.) ισοφάρισε σε (44-44) στο 28“. Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ (49-49).

Στην επανάληψη το ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους ηταν νευρικό. Ο Παναθηναϊκός άρχιζε να επιβάλει το ρυθμό του στο ματς, κατάφερε εύκολα να τρέξει ένα γρήγορο σερί 10-0 και να εκτοξεύσει τη διαφορά στο 24“ σε διψήφια νούμερα (59-49). Από εκείνη τη στιγμή οι γηπεδούχοι έλεγχαν πλήρως το παιχνίδι, διαρκώς ανέβαζαν την ψαλίδα του σκορ (φτάνοντας ακόμη και το +20 79-59), και παρότι το Περιστέρι αντέδρασε, μειώνοντας τη διαφορά στο -9 (83-74) κατάφερε να πάρει τη νίκη με 89-80 και να κάνει το 2-1 στη σειρά

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 49-49, 76-59, 89-80.