Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν Μονάχου – Βαλένθια 90-79

Μπάγερν Μονάχου – Βαλένθια 90-79

paul zipser fc bayern munich valencia

Στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε η Μπάγερν Μονάχου. Η γερμανική ομάδα επικράτησε δύσκολα της Βαλένθια με 90-79 και πανηγύρισε την έκτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα σε οχτώ παιχνίδια.

Η Βαλένθια ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και γρήγορα προηγήθηκε με εφτά πόντους (2-9). Η Μπάγερν Μονάχου, όμως, ξύπνησε γρήγορα και απάντησε με δικό της σερί 8-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ (10-9). Η γερμανική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και γρήγορα αποσπάστηκε στο σκορ (18-11). Οι «νυχτερίδες» δεν τα παράτησαν και έριξαν τη διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-18).

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και στη δεύτερη περίοδο. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πάρουν τον έλεγχο του ματς, αλλά δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ (31-30). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τη Βαλένθια μπροστά στο σκορ με 39-37 δείχνοντας όμως ότι το ματς θα είναι ντέρμπι μέχρι και το τέλος του αγώνα.

Ο Τζατζουάν Τζόνσον ήταν εξαιρετικός για την Μπάγερν Μονάχου. Ο παίκτης της γερμανικής ομάδας ήταν σε μεγάλο βράδυ (17 πόντοι) και οδηγούσε επιθετικά τους Βαυαρούς (44-42). Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό επιθετικά και κατάφερε να πάρει μία διαφορά της τάξεως των έξι πόντων (61-55). Η Βαλένθια δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν άλλο και έμειναν σε απόσταση αναπνοής (62-60).

Η ίδια εικόνα παρέμεινε μέχρι και το φινάλε του ματς. Η Μπάγερν Μονάχου, όμως, με πρωταγωνιστές τους Τζόνσον και Λούσιτς κατάφερε να διατηρήσει τα ηνία του σκορ. Στα τελευταία λεπτά του ματς κατάφερε μάλιστα να ξεφύγει στο σκορ (86-78) και διατήρησε αυτό το προβάδισμα μέχρι και το τέλος και τελικά πήρε τη νίκη με 90-79.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-39, 62-60, 90-79
Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Ουέιλερ 6 (2), Μπόλντγουιν 3, Μπρέι, Ρέινολντς 5, Τόμας 11 (1), Λούσιτς 22, Φλακαντόρι, Ζίπσερ 20 (4), Τζόνσον 17, Σίσκο 6, Ραντόσεβιτς, Γκραντ
Βαλένθια (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 18 (3), Πραντίγια 4, Πουέρτο, Λαμπεϊρί 8, Βαν Ρόσομ, Κάλινιτς 10, Ντούμπλιεβιτς 12, Βίβες 7 (1), Σαν Εμετέριο 7 (1), Ουίλιαμς 9 (1), Χέρμανσον 4, Χιμένεζ

Η Τσινέκε στο Μεξικό… σημαίνει και εκτός Εθνικής ομάδας(;)

Η Έλενα Τσινέκε συνεχίζει στο Μεξικό, τί σημαίνει αυτό για τη συμμετοχή της στην Εθνική Η …