Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Ζενίτ 53-66

Βιλερμπάν – Ζενίτ 53-66

Γκουντάιτις

Την τρίτη της νίκη πανηγύρισε η Ζενίτ, η οποία επικράτησε εκτός έδρας τη Βιλερμπάν με 66-53. Το παιχνίδι είχε κάκιστο θέαμα, καθώς οι άμυνες ήταν πρωταγωνίστριες στο ματς. Η Ζενίτ στο δεύτερο μέρος είχε τον πλήρη έλεγχο και πήρε τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Κάκιστο ήταν το θέαμα στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς σημειώθηκαν μόλις 23 πόντοι (11-12). Στη δεύτερη περίοδο οι άμυνες ήταν και πάλι πρωταγωνίστριες. Η Ζενίτ δέχθηκε μόλις 10 πόντους, ενώ σημείωσε 16 και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (21-28).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν τα ηνία του σκορ (37-46). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε τίποτα και η Ζενίτ κατάφερε να πάρει τελικά τη νίκη με 66-53.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 21-28, 37-46, 53-66
Βιλερμπάν (Πάρκερ): Φρίμαν 2, Καουντί 14 (4), Λακόμπ 5, Ντιό 2, Λομάζ 8 (1), Φολ 10, Νουά, Μπακό, Λάιτι 10, Γιαμπουσελέ 2, Στρέιζελ
Ζενίτ (Πασκουάλ): Ρίβερς 1, Πάνγκος 4, Φριντζόν, Χόλινς 8, Τόμας 14, Μπάρον 9 (3), Κβοστόφ, Πουσκόφ, Ζούμπκοφ, Πόιθρες 12, Πονίτκα 9 (1), Γκουντάιτις 9

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…