Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 90-74 (vid)

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 90-74 (vid)

4dbe721d 5b4c 4316 8d36 c21eb94153fe jpg

Η Ρεάλ έκανε εύκολα το 1-0

Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς να δυσκολευτεί διατήρησε το πλεονέκτημα έδρας της. Οι Μαδριλένοι πραγματοποιόντας εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε της Μπασκόνια με 90-74 και έκανε το 1-0 στην σειρά των playoffs της Ευρωλίγκα. Οι γηπεδούχοι εξ αρχής έδειξαν τις προθέσεις τους, πήραν τα ηνία του σκορ και δεν τα έχασαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Οι Βάσκοι εμφανώς επηρεασμένοι από την απουσία του Μονέκε δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των παικτών του Ματέο.

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε τα ηνία του σκορ (11-5), αλλά η Μπασκόνια ισορροπησε γρήγορα το ματς (13-11). Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι. Με ένα εντυπωσιακό σερί 12-0 δεν άφησε περιθώρια στους φιλοξενούμενους και πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (25-11). Η άμυνα των Βάσκων ήταν κάκιστη στο πρώτο δεκάλεπτο και δέχθηκε συνολικά 26 πόντους (26-17).

Η Μπαδκονια εκτός από την άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο είχε εμφανές πρόβλημα και στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι περίμεναν τα πάντα από τον Χάουαρντ, ο οποίος έγινε γρήγορα διψήφιος, αλλά δεν ήταν αρκετός. Η Ρεάλ έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και εκτόξευσε τη διαφορά στους 17 πόντους (42-25). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφιο προβάδισμα (48-37).

Η Ρεάλ συνέχισε να είναι καταιγιστική και “τρομακτική”. Η ομάδα της Μαδρίτης έκανε ότι ήθελε και με πατημένο το γκάζι εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 (60-40). Η Μπασκόνια έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει και περιορίστηκε σε δεύτερο ρόλο στο ματς (60-43).

Οι παίκτες του Τσους Ματέο είχαν τον πλήρη έλεγχο και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Ρεάλ χωρίς να δυσκολευτεί διατηρησε τα ηνία στο σκορ και πήρε τη νίκη με 90-74.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 48-37, 60-43, 90-74