Κεντρική Elite League Α2 Εθνική: Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Α2 Εθνική: Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

peukoxoriermisagias 1

Σπουδαία εντός έδρας νίκη πανηγύρισε η Ευρώπη Πευκοχωρίου, καθώς κέρδισε τον πρωτοπόρο Αμύντα με 69-65. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ. Στα τελευταία λεπτά, όμως, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, το κράτησαν μέχρι το φινάλε και πήραν μια σπουδαία νίκη.

Την πέμπτη του νίκη σε οχτώ παιχνίδια πήρε το Ψυχικό, το οποίο νίκησε στην Πάτρα τον Απόλλωνα με 65-64. Οι φιλοξενούμενοι 7 λεπτά πριν το φινάλε ήταν πίσω στο σκορ (52-47), αλλά με ένα εκπληκτικό σερί 12-2 πήραν τα ηνία του σκορ (54-59). Οι γηπεδούχοι πίεσαν μέχρι και το τέλος, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν τη δεύτερη τους συνεχόμενη νίκη.

Εύκολο έργο κόντρα στον Εθνικό είχε η Καστοριά, που κέρδισε εντός έδρας με 91-70. Οι γηπεδούχοι από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν τις διαθέσεις τους και γρήγορα πήραν προβάδισμα εφτά πόντων (17-10). Στη δεύτερη περίοδο, η Καστοριά ήταν εξαιρετική ανέβασε τη διαφορά στους 20 (53-33) και δεν δυσκολεύτηκε να τα κρατήσει μέχρι και το τέλος. Η ομάδα του Πειραιά, με αιχμή του δόρατος τον Νίκο Μαραγκίδη που έχει επιστρέψει δριμύτερος από τον τραυματισμό του, προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστική, αλλά οι γηπεδούχοι δεν τους άφησαν περιθώρια.

Μία πολύ δύσκολη εντός έδρας νίκη πήρε ο Ερμής Αγιάς, ο οποίος επικράτησε στην παράταση του Κόροιβου με 99-97. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στο έξτρα πεντάλεπτο. Στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης ο Τομς Λεϊμάνις πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο ισοφάρισε σε 88-88 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Στην παράταση ο Ερμής κατάφερε να κάνει ένα μικρό σερί και να προηγηθεί με 99-92 και μπόρεσε τελικά να πάρει τη δύσκολη νίκη.

Το νικηφόρο σερί του συνέχισε ο Ηρακλής, καθώς κέρδισε εκτός έδρας την Καβάλα με 79-69. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε δυνατά από την αρχή του ματς και προηγήθηκε με 21-6! Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στη συνέχεια και μείωσαν στους 5 (51-56), αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή, με τον Γηραιό να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα.

Σπουδαία νίκη με μεγάλη ανατροπή πήρε το Μαρούσι, το οποίο νίκησε στην έδρα του την Καρδίτσα με 84-81. Οι φιλοξενούμενοι τρία λεπτά πριν το φινάλε είχαν τα ηνία του σκορ, καθώς ήταν μπροστά με 77-71. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και στα τελευταία λεπτά έκαναν την αντεπίθεση τους και πήραν την τέταρτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Χαρίλαος Τρικούπης έβαλε δύσκολα στον Διαγόρα Δρυοπιδέων, αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το διπλό από το Μεσολόγγι (66-71). Οι γηπεδούχοι μέχρι και το τελευταίο λεπτό έδειξαν ότι μπορούν να χτυπήσουν το ματς (64-66), αλλά ο Διαγόρας κράτησε τα ηνία του σκορ και πήρε ακόμη μία νίκη.

Νωρίτερα, ο Ιωνικός Νίκαιας “διέλυσε” τον Ιπποκράτη Κω με 114-64.