Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι – Οστάνδη 79-90

Χίμκι – Οστάνδη 79-90

euroleague prokrimatika2013

euroleague-prokrimatika2013

Την πρόκριση της στην τετράδα της προκριματικής φάσης της  Ευρωλίγκας πανηγύρισε η Οστάνδη. Η ομάδα του Ντάριο Τζέρτζια πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο – στο οποίο πέτυχε 30 πόντους – και με όπλο την ευστοχία της από την γραμμή των 6,75, έκανε τη μεγάλη έκπληξη ρίχνοντας στο καναβάτσο τη ρωσική Χίμκι με σκορ 79-90.

Κορύφαιος για τους Βέλγους ο Αμερικανός Ράιαν Τόμπσον ο οποίος σημείωσε 19 πόντους ενώ τον ακολούθησε ο Πιέρ Αντουάν Ζιλέτ με 16 πόντους. Συγκλονιστικός για τη Χίμκι ο Ντέιβις που πάλευε μόνος κάτω από τα καλάθια πετυχαίνοντας 32 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι. Η Οστάνδη όμως με κύριο εκφραστή των επιθέσεων της τον Τόμπσον και με όπλο την ευστοχία της από την γραμμή των τριών πόντων βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 18-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Με αιχμή του δόρατος το Ντέιβις, η Χίμκι κατάφερε να περάσει μπροστά στο τέλος της περιόδου και να πάει στο ημίχρονο προηγούμενη με βραχέα κεφαλή (40-39).

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες της Οστάνδης μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και βρέθηκαν να προηγούνται στο σκορ με 44-50 χάρις σε τρίποντο του Τζόρτζεβιτς (8:14). Η ρωσική ομάδα όμως αντέδρασε και με τον Κόπονεν να τραβάει το κουπί στο σκοράρισμα, μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-60).

Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ μέχρι το 5:00. Με τρίποντο του Σέρον και καλάθι του Στιπάνοβιτς η Οστάνδη έτρεξε ένα σερί 5-0 και ξέφυγε με 70-77 τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η Χίμκι προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ο Ζιλέτ με δύο συνεχόμενα τρίποντα σκότωσε τη ρωσική ομάδα και έστειλε την Οστάνδη στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Διαιτητές: Πουλκ – Κοβάλσκι – Καλπάκας.
Τα δεκάλεπτα: 18-20, 40-39, 59-60, 79-90.
ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Ογκουστίν 7, Πόποβιτς 5, Κόπονεν 16 (3), Βιάλτσεφ 5 (1), Λόντσαρ 2, Μόνια 2, Μπαλάσοφ, Ζελαμπάλ 4, Γκριν 6, Ντέιβις 32 (7 ριμπ.), Ζαχάροφ.
ΟΣΤΑΝΔΗ (Τζέτζια): Μπέργκρεν 8, Σέρον 10, Στιπάνοβιτς 9, Τόμπσον 19 (1), Μάρνεγκραβ 7, Πέτροβιτς 4, Ζιλέτ 16 (5), Σαλουμού 2, Πονίτκα 8, Μπουκίτσου, Τζόρτζεβιτς 7.

Μακάμπι: Ανακοίνωση για την είσοδο του κόσμου στο γήπεδο

Παρουσία φιλάθλων της θα υποδεχθεί η Μακάμπι τον Παναθηναϊκό στο Βελιγράδι. Με τουλάχιστον…