Κεντρική Basket League Αγώνες Λαύριο – Τρίκαλα 75-80

Λαύριο – Τρίκαλα 75-80

Lavrio Trikala

ËÁÕÑÉÏ - ÔÑÉÊÁËÁ LAVRIO - TRIKALA (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Την ήθελαν όσο τίποτα άλλο αυτή τη νίκη. Τα Τρίκαλα άλωσαν το κλειστό του Λαυρίου, επικρατώντας με 80-75 της ομώνυμης ομάδας, βάζοντας γερές βάσεις για την παραμονή στην Α1, δυο αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου. Ειδικά μετά την ήττα του Κοροίβου στην Πυλάια από τον ΠΑΟΚ. Φοβερό παιχνίδι από τον Μπράουν που έβαλε 28 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι δυο ομάδες, δεν άφηναν τίποτα να πέσει κάτω. Πήγαιναν πόντο-πόντο, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 20-20. Άλλωστε η κάθε μια ομάδα ήθελε τη νίκη για τους δικούς της λόγους.

Lavrio-Trikala1

Γενικότερα οι δύο ομάδες είχαν παράδοση στα… θρίλερ καθώς τα δύο τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια στην Α2 κρίθηκαν στην παράταση. Ήταν για την περίοδο 2012-2013 με το Λαύριο να κάνει το 2/2 επικρατώντας με 88-86 εκτός και 76-72 εντός έδρας έχοντας ως κορυφαίος και στα δύο παιχνίδια τον Σάκη Γιαννακόπουλο με 17 και 25 πόντους αντίστοιχα.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους τα Τρίκαλα, βρήκαν το σθένος και πάτησαν γκάζι, με αποτέλεσμα να βρεθούν προηγούμενα ακόμα και με 12 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44-32). Στην επανάληψη οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη, έκαναν την αντεπίθεση τους και κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (57-56) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τα Τρίκαλα τελικά να φτάνουν σε μια νίκη που ίσως να τους δίνει και την παραμονή.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 32-44, 56-57, 75-80
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κέσελ 1, Σακελλαρίου 2, Νίξον 12, Κακλαμανάκης 4, Μπάρλος 18(2), Γιανγκ 4, Κρουμπάλι 14, Τσίρος 1, Περράκης 2, Γιαννακόπουλος 2, Μπολντς 15 (4)
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Σόκο 13 (1), Τσιάρας 5 (1), Βίλχαμσον 5 (1), Ρόμπινσον 20(3), Μπράουν 28 (11/17 δίποντα), Κάντουγκαν 2, Καραθανάσης 3(1), Τζόουνς 2.