Κεντρική Basket League Αγώνες Κολοσσός – Κηφισιά 87-90

Κολοσσός – Κηφισιά 87-90

185839

kaselakis-kolossos-kifissia“Κλείδωσε” την έκτη θέση…

Η Κηφισιά “άλωσε” τη Ρόδο, επικρατώντας 90-87 του Κολοσσού, στο πλαίσιο της 25ης “στροφής” της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Η ομάδα των βορείων προαστίων, έτσι, “κλείδωσε” την έκτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και -παράλληλα- παραμένει σε τροχιά πέμπτης θέσης.

Ο Μουχάμαντ Ελ-Αμίν αποτέλεσε την αιχμή του δόρατος για τους φιλοξενούμενους, ολοκληρώνοντας το ματς με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Άξιοι συμπαραστάτες του, δε, ήταν οι Λεωνίδας Κασελάκης (17 πόντοι, 4 ριμπάουντ) κι Ανδρέας Γλυνιαδάκης (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Από την πλευρά του Κολοσσού, ξεχώρισαν οι Γιαννούλης Λαρεντζάκης (20 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χρήστος Σαλούστρος (17 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Τρέβορ Ρέλφορντ (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ).

Η Κηφισιά πραγματοποίησε εξαιρετική πρώτη περίοδο στο Βενετόκλειο και προηγήθηκε 19-26 στο 10’. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ έως τα μέσα του δεκαλέπτου (9-9, 04:46), με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν την απόδοσή τους στη συνέχεια. Το σύνολο των βορείων προαστίων “έτρεξε” επιμέρους σκορ 15-6 κι απέκτησε διαφορά 9 πόντων (15-24), στα 01’13” πριν από τη λήξη.

Ακολούθως, ο Λαρεντζάκης μείωσε σε 17-24. Ο Χρυσικόπουλος, από την πλευρά του, έκανε το 17-26, με τον ΜακΓκι να διαμορφώνει το 19-26 στο τέλος της εναρκτήριας περιόδου. Σημειώνεται πως ο Κολοσσός είχε 0/6 τρίποντα στο 10’ και μόλις 2 ασίστ.

smith-kolossos-kifissia

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Κηφισιά εξακολούθησε να διατηρεί τον έλεγχο, ούσα ιδιαίτερα παραγωγική. Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, ήταν αρκετά εύστοχοι εντός πεδιάς (21/35, 60%), πέτυχαν 28 πόντους στο “βαμμένο”, κυριαρχούσαν στον τομέα των ριμπάουντ (14/21) και πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 27-17 (36-53, 20’).

Οι Κασελάκης (12 πόντοι, 20’) και Γλυνιαδάκης (10 πόντοι, 20’), δε, αποτελούσαν το “Α” και το “Ω” στο σκοράρισμα. Ο Ελ-Αμίν, στο μεταξύ, είχε πολυεπίπεδη προσφορά, μετρώντας 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 τελικές πάσες στο πρώτο 20λεπτο.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, στον αντίποδα, παρά τις πολύτιμες λύσεις από τους Σαλούστρο (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 20’) και Λαρεντζάκη (8 πόντοι, 20’), παρέμενε εξαιρετικά άστοχη από την περιφέρεια (2/12, 16%, 20’), ενώ αντιμετώπιζε μεγάλα προβλήματα στην ανασταλτική λειτουργία της.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου, ο Ελ-Αμίν ευστόχησε από τα 6.75 κι η Κηφισιά “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +20 (36-56, 20:54). Οι Ροδίτες, όμως, βελτιώθηκαν στη συνέχεια κι “έτρεξαν” επιμέρους σκορ 17-8, μειώνοντας σε 53-64, στα 02’26” πριν από το φινάλε του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι διαφοροποίησαν αισθητά την εικόνα τους. Κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ σε τούτο το διάστημα (11/6), ήταν πιο αποτελεσματικοί στα αμυντικά καθήκοντά τους (δέχθηκαν 15 πόντους στην τρίτη περίοδο) και κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα στην επίθεση.

Χαρακτηριστικό, άλλωστε, αποτελεί το γεγονός πως οι παίκτες του Κολοσσού “μοίρασαν” 8 ασίστ στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ είχαν 7 στο πρώτο ημίχρονο. Κατάφεραν, έτσι, να “κατεβάσουν” τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (59-68, 30′) και να μπουν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, το ματς ήταν αμφίρροπο. Η Κηφισιά συντηρούσε πια ισχνές διαφορές (62-68, 65-70, 74-80). Ο Σαλούστρος, με 1/2 βολές, μείωσε ακόμη περισσότερο (77-81, 37:51). Ακολούθως, ο Ελ-Αμίν ήταν απόλυτα εύστοχος από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας”, κάνοντας το 77-83 (38′).

Ο Σαλούστρος οδηγήθηκε εκ νέου στις βολές, ευστόχησε και στις δύο, με τον Κολοσσό να ξανά πλησιάζει στο -4 (79-83, 38:05). Ο Κασελάκης, εντούτοις, “χτύπησε” στο κρισιμότερο σημείο. Ο 25χρονος άσος πέτυχε ένα εξαιρετικά σημαντικό τρίποντο, δίνοντας “ανάσα” 7 πόντων (79-86, 38:30) στην Κηφισιά. Η ομάδα των βορείων προαστίων, έτσι, “καθάρισε” το ματς, καθότι διατήρησε μέχρι τέλους το υπέρ της προβάδισμα.

Διαιτητές: Πηλοΐδης – Πουρσανίδης – Συμεωνίδης.
Τα δεκάλεπτα: 19-26, 36-53, 59-68, 87-90.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 20 (2), Λίντεν 9 (1), Ρέλφορντ 14, Σαλούστρος 17 (1), ΜακΓκι 11, Μπιλλής, Μανωλόπουλος, Ντέιβις 4, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Αχόνεν 13 (2), Λιούις.
ΚΗΦΙΣΙΑ: Στίγκερς 3, Κασελάκης 17 (3), Χογκ 8 (1), Ελ-Αμίν 20 (3), Γλυνιαδάκης 17, Μάρσαλ, Χατζηνικόλας, Γκίκας 9 (1), Πόποβιτς 4, Σταμάτης, Χρυσικόπουλος 6, Σμιθ 6.

Περισσότερα από Νίκος Σαρηγιαννίδης

Μπαρτζώκας: «Το πιο σημαντικό για μας είναι το μομέντουμ»

Για το μομέντουμ στους αγώνες με την Μπαρτσελόνα μίλησε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Ο Ολυμπιακός…