Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

76b700f7 c811 4d53 8f98 b43ebf82dee6 1 jpg

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό

Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλά κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 87-77. Οι Μονεγάσκοι με ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και έμεινε σε τροχιά πλεονεκτήματος έδρας.

Η Μονακό στο πρώτο δεκάλεπτο έκανε ότι ήθελε και είχε τον πλήρη έλεγχο. Οι Μονεγάσκοι είχαν εξαιρετική εικόνα σε άμυνα και επίθεση και πήραν διψήφιο προβάδισμα (12-23). Στη δεύτερη περίοδο όμως όλα άλλαξαν. Οι φιλοξενούμενοι κόλλησαν επιθετικά και η Βιλερμπάν έκανε την αντεπίθεση της. Με επί μέρους σκορ 15-4 η γαλλική ομάδα έφερε στα ίσια το παιχνίδι (27-27) και άλλαξε τη ροή της αναμέτρησης, ενώ κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή (28-27). Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου με τις εναλλαγές του σκορ να είναι συνεχής (40-44).

Η Βιλερμπάν μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και πήρε ακόμη και διψήφια διαφορά. Οι Μονεγάσκοι, όμως, έβγαλαν αντίδραση και μάζεψαν την κατάσταση. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα μέχρι και πέντε λεπτά πριν το τέλος, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Οκόμπο με βολές έδωσε τα ηνία στους φιλοξενούμενους (68-69). Η Μονακό βρήκε επιθετικά λύσεις και κατάφερε με γκολ φάουλ του Μπλόσομγκεϊμ να πάρει αέρα πέντε πόντων (71-76) 2,20′ πριν το τέλος.

Η Μονακό άντεξε και πήρε τελικά τη νίκη με 87-77.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 40-44, 61-56, 77-87