Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Ερυθρός Αστέρας 112-109

Μακάμπι – Ερυθρός Αστέρας 112-109

Μακάμπι

Στη δεύτερη παράταση η Μακάμπι πήρε τη νίκη στο τουρνουά της Κύπρου.

Θα μπορούσε να ήταν επίσημος αγώνας της Ευρωλίγκα, ήταν όμως το πρώτο ματς του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης», το οποίο κρίθηκε στη δεύτερη παράταση με νικήτρια τη Μακάμπι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα.

Σε ένα ματς που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, δυνατές μάχες και αρκετό θέαμα, ο Μπράουν ισοφάρισε σε 84-84 και οδήγησε τις δύο ομάδες στην παράταση. Στην πρώτη παράταση ο Νέντοβιτς έκανε το 94-93 μόλις 15’’ πριν το τέλος και μετά ανέλαβε ο Μπόλντγουιν, ο οποίος έγραψε το 95-93. Ο Ντος Σάντος με καλάθι δύο πόντων έφερε το ματς στα ίσα και στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στη δεύτερη παράταση η Μακάμπι πιο ψύχραιμη και με περισσότερες λύσεις στην επίθεση, κατάφερε να κάνει το 112-109 και να φύγει νικήτρια. Τα δύο επιπλέον πεντάλεπτα στο πρώτο ματς του τουρνουά ήταν και η αιτία που καθυστέρησε να ξεκινήσει ο αγώνας του Ολυμπιακού με τη Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 44-43, 63-62, 84-84, 95-95, 112-109
Μακάμπι (Κάτας): Μπράουν 9 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπάλντουιν 15, Κοέν 4, Νίμπο 14 (6 ριμπάουντ), Μπλατ 14 (6 ασίστ), Κλίβελαντ 8 (5 ριμπάουντ), Γουέμπ, Μένκο, Σόρκιν 17 (7/14 δίποντα), Ντι Μπαρτολομέο 7, Ριβέρο 6, Κόλσον 18 (7 ριμπάουντ).
Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Λάζιτς 3, Σιμόνοβιτς 9, Γκεντράιτις 22 (4/9 τρίποντα), Κούζμιτς 4, Ντος Σάντος 2, Χάνγκα 13, Νταβίντοβατς 4, Μίτροβιτς 23 (8/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Τόμπι 4, Μπολομπόι, Νέντοβιτς 23 (5/10 τρίποντα), Μπιέλιτσα 2.
Το πρόγραμμα του Σαββάτου:
Σάββατο 23/9

16:45 Ερυθρός Αστέρας-Ζαλγκίρις Κάουνας (COSMOTE SPORT 4HD)

19:00 Ολυμπιακός-Μακάμπι Τελ Αβίβ (COSMOTE SPORT 4HD)

Euroleague: Οι διαιτητές του Ρεάλ – Παναθηναϊκός

Ανακοινώθηκαν οι τρεις διαιτητές του τελικού της Euroleague. Γνωστοί έγιναν οι τρεις διαιτ…