Κεντρική Διεθνή Eurocup Προμηθέας – Μπουργκ 84-77: Επέστρεψε στις ευρωπαϊκές νίκες

Προμηθέας – Μπουργκ 84-77: Επέστρεψε στις ευρωπαϊκές νίκες

Προμηθέας

Ο Προμηθέας υποδέχθηκε στην Πάτρα τη Μπουρζ και κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 84-77, στο πλαίσιο των Ομίλων του Eurocup. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντάριο Χαντ με 18 πόντους. Από τη γαλλική ομάδα ξεχώρισε ο Τζακόρει Γουίλιαμς με 25 πόντους.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι έχουν ρεκόρ 3 νίκες και 8 ήττες, ενώ η Μπουρζ έχει 4 νίκες και 8 ήττες.

Οδηγός από την αρχή μέχρι το τέλος ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας κατάφερε να έχει από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα το προβάδισμα, έστω και ισχνό. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και ο τρομερό Αγραβάνης στο 8:24′ πριν το τέλος της περιόδου σημείωσε το 7-0. Ο ίδιος παίκτης 2′ αργότερα έκανε το 12-5, με τους Γάλλους να απαντούν ισοφαρίζοντας σε 12-12. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με δίποντο του Χαντ, που έκανε το 22-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ηλία Ζούρου κατάφεραν και πάλι να έχουν τον έλεγχο με το μέρος τους. Ο Ντάριο Χαντ 6:50′ πριν το τέλος του πρώτου μέρους πέτυχε δίποντο για το 26-24, ενώ ο Σίμπσον με τρίποντο έκανε το 29-24. Στο τέλος του ημιχρόνου ο Ρογκαβόπουλος με τρίποντο έγραψε το 39-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο επήλθε η απόλυτη ισορροπία μεταξύ των δυο ομάδων, καθώς το επιμέρους σκορ ήταν 21-21. Καμία δεν κατάφερε να ξεχωρίσει πραγματικά. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 60-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε. Ο Προμηθέας κατάφερε να διατηρεί ένα προβάδισμα πέριξ των 8 πόντων. Το χρονόμετρο έγραφε 9′ πριν το τέλος του αγώνα ο Χάντ έκανε το 64-55. Στη συνέχεια οι Γάλλοι κατάφεραν να πλησιάσουν κάνοντας το 66-62. Οι Πατρινοί συνέχισαν να πιέζουν και ο Κέντρικ Ρέι 4′ πριν το τέλος διαμόρφωσε το 71-64. Στη συνέχεια οι Αγραβάνης και Σίμπσον έκαναν το 76-68.

Ο αγώνας έληξε με σκορ 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 39-34, 60-55, 84-77.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Προμηθέας (Ζούρος): Ρέι 18 (3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ασίστ), Γκραντ 6, Γκάντι 2, Χαντ 18 (8/10 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 17 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκίκας (10 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 6 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίμπσον 17 (5/6 τρίποντα), Άντριτς

Μπουρζ (Λενάμ): Μπούμπα, Σουλάιμον 15 (5/6 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Σασάνγκ 7 (1), Μπενίτεζ 10 (5/8 δίποντα), Κουρμπί 7 (1), Τζόουνς 5, Γουίλιαμς 25 (12/18 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρους, Ζουλιέν 8 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 17/36 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 14/22 βολές, 35 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 11 επιθετικά), 27 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπουρζ: 28/46 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 9/13 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη