Κεντρική Α1 Προμηθέας Πατρών Μπρέσια – Προμηθέας Πάτρας 63-57

Μπρέσια – Προμηθέας Πάτρας 63-57

Κατώτερος των περιστάσεων εμφανίστηκε ο Προμηθέας Πάτρας, καθώς πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση και ηττήθηκε από την Μπρέσια με 63-57. Ο αγώνας είχε ελάχιστο θέαμα και σίγουρα και οι δύο ομάδες θα θέλουν να ξεχάσουν γρήγορα αυτόν τον αγώνα. Για τους Πατρινούς διασώθηκαν οι Οκτάβιους Έλις και Βαγγέλης Μάντζαρης.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλά το ματς και με πρωταγωνιστή τον Έλις (4 πόντοι) προηγήθηκε με 6-2. H ομάδα της Πάτρας ήταν φανταστική στην άμυνα της, καθώς σε 8 λεπτά αγώνα δέχθηκε μόλις 5 πόντους. Όσον αφορά στην επίθεση τους οι φιλοξενούμενοι έπαιρναν λύσεις από τον Λίποβι (6 πόντοι) και κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά οχτώ πόντων (5-13). Η Μπρέσια ξύπνησε στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου και κατάφερε να μειώσει σε 15-10.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά δεν είχε καθόλου καλή εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κακοί και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να δεχτούν επί μέρους σκορ 10-3 και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 20-18. Ο Προμηθέας Πάτρας ήταν τραγικός στην επίθεση του σημείωσε μόλις τρεις πόντους και βρέθηκε να χάνει με 26-18 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Προμηθέας δεν ανέκαμψε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς συνέχισε να έχει επιθετικό πρόβλημα και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 14 πόντους (38-24). Πάντως και οι δύο ομάδες ήταν σε κακή μέρα και φαίνεται και από το πολύ χαμηλό σκορ! H εικόνα ήταν τελείως διαφορετική στα τελευταία πέντε λεπτά της περιόδου. Ο Προμηθέας ανέκαμψε, άλλαξε το τσιπάκι του και με ένα εκπληκτικό σερί κατάφερε όχι μόνο να πλησιάσει, αλλά να φέρει και τούμπα το παιχνίδι (40-41).

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης ήταν σε εξαιρετική μέρα και με συνεχόμενους πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβασε τη διαφορά στους 6 πόντους (43-49). Το προβάδισμα του Προμηθέα δεν κράτησε για πολύ, καθώς άμεσα η ομάδα της Πάτρας δέχθηκε σερί 7-0 και βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ (50-49). Ο Προμηθέας εμφάνισε ξανά τα προβλήματα στην επίθεση του.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έμεινε χωρίς καλάθι για πέντε λεπτά, μέχρι να σπάσει το ρόδι ο Μπαμπ με τρίποντο 2′ πριν το τέλος (55-52). Ο Προμηθέας έμεινε κοντά στο σκορ παρότι ήταν άστοχος, αλλά δεν μπορούσε να ρίξει τη διαφορά και να κάνει την ανατροπή (60-54). Ο Αμπάς 43” πριν το τέλος “κλείδωσε” τη νίκη για την Μπρέσια, καθώς σκόραρε για τρεις και έκανε το 63-54. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο Προμηθέας ηττήθηκε τελικά με 63-57.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 26-18, 40-41, 63-57
Μπρέσια (Εσπόσιτο): Ζερίνι 4, Βάρνερ, Αμπάς 19 (2), Κέιν 12 (7 ριμπ.), Βιτάλι 14 (4), Λακουιντάνα 4 (8 ριμπ.), Λανσντόουν 5 (1), Ναόνι, Γουαρίγκλια, Μος 2, Σακέτι 3 (1)
Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Μπαμπ 6 (2), Λίποβι 11 (2), Αγραβάνης 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 2, Κασελάκης, Μάντζαρης 12 (5 ριμπ., 6 ασ.), Κατσίβελης, Φίλερ 12 (1), Ρόμπινσον, Έλις 9 (11 ριμπ.)