Κεντρική Basket League Αγώνες Ήφαιστος Λήμνου – Ρέθυμνο 66-50

Ήφαιστος Λήμνου – Ρέθυμνο 66-50

rethimno ifaistio

Ο Ήφαιστος Λήμνου εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη της έδρας του και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στη Basket League. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου επιβλήθηκε εντός έδρας του Ρεθύμνου με 66-50, για την πρώτη αγωνιστική της Basket League, με τον Τζέρι Σμιθ να κάνει “όργια”.

Ο Αμερικανός γκαρντ συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις του από την περσινή σεζόν, μετρώντας 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ο Τσαϊρέλης με 10 πόντους ήταν ο μοναδικός ακόμα διψήφιος παίκτης των νικητών.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Φράνκαμπ με 11 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τους Κρητικούς να στέκονται πολύ κοντά στο παρκέ και να βάζουν δύσκολα στην ομάδα της Λήμνου. Το σύνολο του Ζιάγκου προηγήθηκε με 16-18, με τον Ήφαιστο να γυρνάει το παιχνίδι μέσα από την άμυνα του και να προηγείται με 32-30 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μανωλόπουλου συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα και με μπροστάρη τον Σμιθ ξέφυγε με 9 πόντους (51-42). Το Ρέθυμνο προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η άμυνα του Ηφαίστου δεν το άφησε, με τους γηπεδούχους να φτάνουν άνετα στη νίκη και να παίρνουν και σημαντική διαφορά στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-30, 51-42, 66-50.
ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Μούρτος 5 (4 ριμπάουντ), Χάμοντς 5 (1), Έβανς 6, Σμιθ 20 (8/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Μολντοβεάνου 5 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σταμάτης, Χαριτόπουλος 5, Τσαϊρέλης 10 (4/5 δίποντα, 2/7 βολές), Πελεκάνος 2, Στασινός, Λιτλ 3 (0/4 τρίποντα), Γκίλμπερτ 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ).
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 8 (2/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές), Χότον 4, Χάρις 9 (3/6 τρίποντα), Γκάρετ 2 (0/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, Φράνκαμπ 11 (1), Καμπερίδης 1, Ραζής, Κουρέπης 2, Γαρέζος, Μαραγκάκης 3 (1), Γουίλιαμς 4 (5 ριμπάουντ), Γκόρντον 6.

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…