Κεντρική Basket League Αγώνες Ρέθυμνο – ΑΕΚ 70-81

Ρέθυμνο – ΑΕΚ 70-81

1648885

manolopoulos-sotiris-aek-omadikiΤο “εισιτήριο” για την ημιτελική φάση των πλέι οφ στη Stoiximan.gr Basket League πήρε η ΑΕΚ, η οποία έκανε το 2-0 απέναντι στο Ρέθυμνο με 81-70 και πλέον καλείται να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου δεν παρουσιάστηκαν έτοιμοι στο πρώτο μέρος όντας μάλιστα πίσω στο σκορ με διψήφιο αριθμό (50-40), αλλά παίζοντας τρομερή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν άφησαν περιθώρια στους γηπεδούχους με αποτέλεσμα να φέρουν τούμπα το ματς.

Οι κρητικοί ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 7-2, όταν ο Λέμον κάρφωσε την μπάλα στο “κιτρινόμαυρο” καλάθι, στο 2’. Η “Ένωση” βρήκε τις λύσεις και μείωσε σε 9-8, με το σουτ του Ούκιτς, στο 3’. Η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στο +8 (18-10) για τους Κρητικούς, χάρη στο λέι απ του Άρνολντ. Ο Μιλόσεβιτς σκόραρε μετά το επιθετικό ριμπάουντ, για το 21-15, όμως ο Χριστοδούλου απάντησε άμεσα για το 23-15. Ο Σάκοτα έκανε με λέι απ το 23-18, που ήταν και το σκορ για την πρώτη περίοδο.

Ο αρχηγός της ΑΕΚ συνέχισε από εκεί που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο και αφού πόσταρε σκόραρε για το 23-21, στο 12’. Ο Βασιλειάδης με 5 συνεχόμενους πόντους, κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ και έκανε το 28-26. Το Ρέθυμνο δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να μειώσουν περισσότερο και με δικό τους 5-0 έκανε το 33-26, με το λέι απ του Καμπερίδη.

Το τρίποντο του Σάφτενααρ έφερε και πάλι τη διαφορά στο +9 (39-30) και ανάγκασε τον Σωτήρη Μανωλόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Τάλτον με σουτ τριών πόντων έκανε το 44-34 και έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Ούκιτς με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 47-40, όμως το 4ο τρίποντο του Σάφτενααρ, στην δεύτερη περίοδο, έκανε το 50-40 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Μαυροειδής μπήκε “ζεστός” στον αγωνιστικό χώρο και μείωσε άμεσα σε 50-47 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με λέι απ του Άρνολντ και 2/2 βολές του Λέμον “έγραψαν” το +7 (54-47), ενώ ο Ούκιτς έκανε το 54-49 για την “Ένωση” αναγκάζοντας τον Νίκο Βετούλα να ζητήσει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να κρατήσουν για πολύ πίσω τους “κιτρινόμαυρους” που με 7 σερί πόντους του Μιλόσεβιτς πήραν “κεφάλι” στο σκορ (54-57) έχοντας αποκτήσει το μομέντουμ του παιχνιδιού.

Με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ είχε “τρέξει” ένα επιμέρους 24-6 και ουσιαστικά είχε φτάσει μία “ανάσα” από το διπλό διατηρώντας το προβάδισμα με 64-56. Από εκεί κι έπειτα η “Βασίλισσα” έδειξε μεγάλη ψυχραιμία στα τελευταία 10 λεπτά της αναμέτρησης κι έφτασε εκ του ασφαλούς στο τελικό 81-70.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 50-40, 56-64, 70-81.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Χριστοδούλου 11 (1), Άρνολντ 10, Φιτζπάτρικ 6 (1), Λέμον 14 (1), Σάφτενααρ 12 (4), Τάλτον 3 (1), Καμπερίδης 12 (2), Γιαννόπουλος 2, Κόττας, Ράζης, Λαγουδάκης, Παναρετάκης.
ΑΕΚ (Μανωλόπουλο): Ούκτις 18 (2), Μιλόσεβιτς 13 (1), Λαρεντζάκης 7 (1), Μαυροειδής 13, Μαυροκεφαλίδης 5, ΜακΓκραθ 3, Ελονού 2, Βασιλειάδης 8 (1), Χαριτόπουλος, Σκουλίδας, Τσαλμπούρης, Σάκοτα 12.

Περισσότερα από Δημήτρης Σταθόπουλος

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…