Κεντρική NBA “Εξωγήινος” Λεμπρόν, επική ανατροπή για τους Καβς! (vids)

“Εξωγήινος” Λεμπρόν, επική ανατροπή για τους Καβς! (vids)

lebron james cavs pacers dunk

lebron-james-cavs-pacers-dunk

Η παρακάτω εικόνα δείχνει το γράφημα των πιθανοτήτων, τις οποίες είχαν οι Κλίβελαντ Καβαλίερς κατά μήκος του αγώνα, ώστε να επιβληθούν των Ιντιάνα Πέισερς. Στο ημίχρονο, το σκορ φάνταζε εφιαλτικό για τους πρωταθλητές, οι οποίοι βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 74-49 (!). Οι πιθανότητές τους είχαν “βυθιστεί”. Μόνο ένας παίκτης στον πλανήτη θα μπορούσε να φέρει εις πέρας αυτή την αποστολή.

Τα σπουδαία ματς του ΝΒΑ Μπουλς-Σέλτικς, Θάντερ-Ρόκετς και Τζαζ-Κλίπερς αλλά και αυτά της Euroleague, δηλαδή τα παιχνίδια Ολυμπιακός-Εφές και Ρεάλ-Νταρουσάφακα, θα προσφερθούν από την 2winbet.gr προς τους πελάτες της στις καλύτερες αποδόσεις της αγοράς!

Αυτός δεν ήταν άλλος από τον “βασιλιά”, τον κορυφαίο παίκτη του πλανήτη. Ο Λεμπρόν Τζέιμς πέτυχε μια “μυθική” εμφάνιση, με 41 πόντους, 13 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 14/27 σουτ, οδηγώντας το Κλίβελαντ στην απόλυτη ανατροπή και στον θρίαμβο μέσα στην Ιντιάνα επί των Πέισερς, με 114-119! Μόνο στο 2ο ημίχρονο, είχε 28 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ με τρομερά ποσοστά ευστοχίας ενώ πέτυχε τους περισσότερους πόντους του σε αγώνα πλέι-οφ, όπου πετυχαίνει και τριπλ-νταμπλ ταυτόχρονα! Η παρουσία του ήταν αρκετή, ώστε να υπερκαλυφθεί η κακή βραδιά των Κάιρι Έρβινγκ (4/17 σουτ) και Κέβιν Λοβ (4/12), με τους “ιππότες” να βρίσκονται μπροστά με 3-0 στις νίκες και να έχουν σχεδόν εξασφαλίσει την πρόκρισή τους στον 2ο γύρο!

Δεν είναι υπερβολή να πει κανείς ότι ο Λεμπρόν πέτυχε μια από τις κορυφαίες εμφανίσεις της καριέρας του, μετατρέποντας την αναμέτρηση σε ένα πρωτοφανές one-man show. Ήταν πολύ ζεστός από μακρινή απόσταση, μετρώντας 6/12 τρίποντα, ήταν ο κύριος πλέι-μέικερ της ομάδας για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, μοιράζοντας ταχύτατες και ακριβείς πάσες στους σουτέρ και τους ψηλούς ενώ ήταν ασταμάτητος, όταν αποφάσιζε να μπει στο καλάθι. Δεν υπήρχε παίκτης των Πέισερς που να μπορεί να τον αναχαιτίσει σε φάσεις ένας-εναντίον-ενός, έτρεχε στο τρανζίσιον ενώ κατόρθωσε να κρατήσει τους Καβς στην 4η περίοδο, παρά την απουσία των Λοβ και Έρβινγκ από το διάστημα εκείνο! Πραγματικά ακαταμάχητος!

Οι Πέισερς χτυπούσαν σε όλα τα μέτωπα στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας 10/16 τρίποντα και πληθώρα σταθερών σκόρερ, με τον Πολ Τζορτζ να φθάνει τους 23 (36 συνολικά, μαζί με 15 ριμπάουντ και 9 ασίστ). Ο Θάντεους Γιανγκ είχε ήδη 9, ο Λανς Στίβενσον 8 ενώ διέθεταν και ισχυρή παρουσία κοντά στο καλάθι. Η άμυνα των Καβαλίερς ήταν, ως συνήθως, για κλάματα, ειδικά σε ό,τι αφορούσε την αδύνατη πλευρά και τον τρόπο αντιμετώπισης των σκριν. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 73-46 και πλέον, οι φιλοξενούμενοι θα έπρεπε να κυνηγήσουν τη μεγαλύτερη ανατροπή ημιχρόνου στην ιστορία των πλέι-οφς.

Ένα ταχύτατο σερί 4-16 στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου ήταν απλώς το ορεκτικό για αυτό που θα ακολουθούσε. Η διαφορά επανήλθε στους 20 (87-67), με την άμυνα των πρωταθλητών να είναι αδιόρθωτη αλλά τότε γύρισε ο “διακόπτης”. Με σερί 0-14 και με ασταμάτητες “βόμβες” από τα 7.25, το Κλίβελαντ μείωσε στους 6 (87-81), ολοκληρώνοντας την 3η περίοδο μόλις στο -7 (91-84)!

Τα πράγματα είχαν αρχίσει να παίρνουν τον δρόμο τους. Ο κόουτς, Τάιρον Λου προτίμησε να μην ξαναρίξει στο παρκέ τους “κρύους”, Λοβ και Έρβινγκ και εμπιστεύτηκε μια πεντάδα με τον Λεμπρόν και 4 σουτέρ γύρω του (Γουίλιαμς-Κόρβερ-Φράι-Σάμπερτ), με αποτέλεσμα να δικαιωθεί. Το Κλίβελαντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 21/44 τρίποντα και 12/14 από τις γωνίες, με τον Τσάνινγκ Φράι να “καθαρίζει” την παρτίδα, 54” πριν από τη λήξη. Η “μαγεία” του Λεμπρόν, όμως, οδήγησε την ομάδα του σε έναν ιστορικό θρίαμβο!

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…