Κεντρική Basket League Αγώνες ΚΑΟΔ – Ρέθυμνο 91-76

ΚΑΟΔ – Ρέθυμνο 91-76

kaod rethimno

kaod-rethimno

Νίκη ”οξυγόνο”, στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία, πέτυχε ο ΚΑΟΔ απέναντι Ρέθυμνο, επικρατώντας με 91-76, για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Η ομάδα της Δράμας κάνοντας μια επιβλητική εμφάνιση, γεύτηκε την χαρά της νίκης έπειτα από 3 αρνητικά αποτελέσμα, σε αντίθεση με το σύνολο του Θανάση Σκουρτόπουλου που μετρά 5 συνεχόμενες ήττες, από τις 13 Δεκέμβρη και μετά.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν με το +2 (18-16) στην δεύτερη περίοδο. Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5 πόντους (21-16). Με ένα σερί 6-0, οι Δραμινοί έφτασαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (32-20), ωστόσο δεν σταμάτησαν εκεί με την διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 17 πόντους (47-30 στο 19′). Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Ρεθύμνου να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 15 πόντους (48-33).

Στο δεύτερο μέρος ο ΚΑΟΔ, δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, με την διαφορά να παραμένει σε υψηλά επίπεδα. Το Ρέθυμνο έδειχνε ”βραχυκυκλωμένο” με την διαφορά να φτάνει στην μέγιστη τιμή της +20 (63-43), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι παίχτες του Θανάση Σκουρτόπουλου δεν κατάφεραν να κάνουν τίποτα παραπάνω, με το 72-52 να είναι το σκορ της τρίτης περιόδου.

Τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν μια τυπική διαδικασία, καθώς το Ρέθυμνο δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα για να επιστρέψει στο παιχνίδι. Η ομάδα του Κώστα Μέξα, εκτόξευσε την διαφορά στους 26 πόντους (87-61 στο 36′), με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα μικρό σερί 5-0, μειώνοντας στους 19 (87-68). To τελικό 91-76 έδωσε μια βαθιά βαθμολογική ανάσα στους Δραμινούς, με το Ρέθυμνο να βρίσκεται σε αγωνιστική κρίση τον τελευταίο ενάμιση μήνα.

Πρώτος σκόρερ για του νικητές αναδείχθηκε ο Ρομπ Λο, που σε 20 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 22 πόντους, ενώ για την ομάδα του Ρεθύμνου ξεχώρισαν οι Κάουνσιλ και Σίμπσον, με 15 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Γκόντας – Πουρσανίδης – Καλδίρης.
Τα Δεκάλεπτα: 18-16, 48-33, 72-52, 91-76.
ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 5, Τρότερ 14 (2), Άτκινς 10 (1), Όντομ 8, Σπυριδωνίδης, Μισέλ 8, Ζάρας 11 (1), Λο 22 (2), Τσαλδάρης 5 (1), Παπαμακάριος 8 (1).
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 11 (1), Σχίζας 5 (1), Κούμπουρας 2, Σάφτενααρ 16 (2), Κάουνσιλ 15 (1), Άλεν 7, Καλαμπόκης 9 , Φαγιέ 6 (2), Σίννης 3 (1), Χείλαρης 2, Κράβιτς.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…