Κεντρική Basket League Αγώνες Κόροιβος – Τρίκαλα 80-58

Κόροιβος – Τρίκαλα 80-58

markopoulos koroivos pagkos

markopoulos-koroivos-pagkos

“Διπλή” νίκη παραμονής…
Νίκη κομβικής σημασίας πανηγύρισε ο Κόροιβος, ο οποίος, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, επικράτησε άνετα των Τρικάλων με 80-58. Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου κυριάρχησε στο παρκέ από τα πρώτα λεπτά και έφτασε δια περιπάτου στην πέμπτη νίκη της στο πρωτάθλημα, η οποία μπορεί να χαρακτηριστεί “διπλή” καθώς κατάφερε να καλύψει και τη διαφορά 9 πόντων (102-93) που είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο από τα Τρίκαλα.

Πλέον η ομάδα της Αμαλιάδας έφτασε τους 20 βαθμούς και ατενίζει με αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Κορυφαίοι για τους νικητές ο Ρούμπιο με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ καθώς και ο Μάρσαλ με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Ντέιβις πρόσθεσε 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ  από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τσούπκοβιτς με 21 πόντους.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν εξ’αρχής πως ήθελαν περισσότερο το παιχνίδι και μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ με στόχο να καθαρίσουν από νωρίς την υπόθεση νίκη. Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ο Κόροιβος πήρε από νωρίς διψήφια διαφορά (12-2 στο 4′) και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με +18 (25-7).

Τα Τρίκαλα βρισκόντουσαν εκτός πνεύματος αγώνα και δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να απειλήσουν τους γηπεδούχους. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Κόροιβο να προηγείται με 48-29, ενώ ακριβώς ίδιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +23 (60-37 στο 29′). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου έφτασε άνετα σε μία σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-7, 48-29, 63-42, 80-58.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος) Ματζέτ 7 (1), Μάρσαλ 17 (1), Γιαννακίδης 5 (1), Αγγελόπουλος 2, Ντέιβις 12 (1), Βασίλιεβιτς 7 (2), Κανονίδης 5 (1), Φιλιππάκος, Τέρνερ 8, Ρούμπιο 17, Γαλιώτος.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 5 (1), Νικολόπουλος 3 (1), Τρέισι 2, Χάρις 15 (1), Τσούπκοβιτς 21 (4), Πάνος 2, Καμαριώτης, Βαρυτιμιάδης 4, Κάντζι 4, Χουχούμης, Μιλουτίνοβιτς 2.

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…