Κεντρική Basket League Αγώνες Κολοσσός – Ελευσίνα 83-68

Κολοσσός – Ελευσίνα 83-68

kolossos paiktes1

ÔÓÁÌÇÓ ÓÔÅÖÁÍÉÄÇÓ ÊÏËÏÓÓÏÓ - ÇËÕÓÉÁÊÏÓ TSAMIS STEFALIDIS  KOLOSOS - ILISIAKOS (BASKET LEAGUE 2013-2014)

Χάρη σε μια φανταστική  τελευταία περίοδο, ο Κολοσσός πήρε επιβλητική νίκη απέναντι στον Πανελευσινιακό με 83-68.

Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια με τις δύο ομάδες να μάχονται σκληρά και να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ. Όλα αυτά μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο όταν οι Ροδίτες έτρεξαν επιμέρους 22-6 κατακτώντας το θετικό αποτέλεσμα.

Η Ελευσίνα, με τον Λευτέρη Τσαουσίδη στον πάγκο της μέχρι νεωτέρας, εμφανίστηκε καλύτερη αλλά και πάλι δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης την οποία αποζητά από την αρχή του πρωταθλήματος.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Άγγελο Τσάμη (25π.-12ρ.-6ασ.) με τον Μάικ Τζέιμς (22π.-6ρ.-3ασ.) να ακολουθεί σε απόδοση όσον αφορά τους νικητές.

Από πλευράς φιλοξενουμένων κορυφαίος ήταν ο Άαρικ Μάρεϊ (12π.-11ρ.).

Κλειστή και αμφίρροπη η αναμέτρηση από την αρχή με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τον Κολοσσό να είναι αυτός που έχτισε πρώτος μια μικρή διαφορά (12-8 στο 5’) η οποία όμως εξανεμίστηκε γρήγορα. Το πρώτο δεκάλεπτο τον βρήκε μπροστά με βραχεία κεφαλή (21-20).

Στη δεύτερη περίοδο συνέχισε να βρίσκεται σε θέση οδηγού αυξάνοντας την απόσταση από την Ελευσίνα στους 6 πόντους (30-24 στο 14’) αλλά δεν συνέχισε αναλόγως. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με επιμέρους 9-3 έφεραν το ματς στα ίσα (33-33 στο 17’) αρχικά και λίγο αργότερα πέρασαν μπροστά με 35-38, 22 δεύτερα πριν την ανάπαυλα. Ο Τζέιμς δεν είχε μιλήσει ακόμα όμως και με ένα τρίποντα δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή διαμόρφωσε το 38-38 του πρώτου μέρους.

Ο Πανελευσινιακός ήταν αυτός που μπήκε πιο αποφασισμένος στην τρίτη περίοδο ανεβάζοντας τη διαφορά στους 5 πόντους (40-45 στο 22’), οι Ροδίτες απάντησαν και ξαναπήραν την πρωτοκαθεδρία στο σκορ (52-50 στο 25’) αλλά για λίγο. Οι παίκτες του Λευτέρη Τσαουσίδη ανέβηκαν εκ νέου στο +5 (57-62 στο 28’) χωρίς όμως να μπορέσουν να διατηρηθούν εκεί με τον Κολοσσό να πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής (61-62) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η τελευταία περίοδος ήταν ένας μονόλογος των Ροδιτών που “έπνιξαν” τους αντιπάλους τους αμυντικά σκοράροντας παράλληλα κατά ριπάς και δεν άφησαν περιθώρια για κάτι καλύτερο στην Ελευσίνα.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Ταβουλαρέας – Διαμαντής
Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-38, 61-62, 83-68.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Κουταλιανός): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης, Σιόλογκας, Καρίμ, Τζέιμς 22 (2), Σμιθ 11, Στεφανίδης 8 (1), Λίντεν, Τσάμης 25 (2), Χάγκινς 7, Κανύχης, Μπούλιαν 8 (1).
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Τσαουσίδης): Κοξ, Ρόμπινσον 10, Τσακαλέρης 4, Βασιλόπουλος 7 (1), Μάρεϊ 12, Μάρκοβιτς 10, Δορκοφίκης 11 (1), Ιωάννου 9, Τζόνσον 5 (1), Καλλές, Αβραμίδης.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…