Κεντρική Basket League Αγώνες ΚΑΟΔ – Άρης 70-74

ΚΑΟΔ – Άρης 70-74

kaod aris

kaod-aris

“Απόδραση” από τη Δράμα!…
Σπουδαία νίκη επί του ΚΑΟΔ πανηγύρισε ο Άρης με 70-74 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και εξελίχθηκε σε θρίλερ στα τελευταία δευτερόλεπτα!

Ένα επιθετικό ριμπάουντ του Βεζένκοφ στα 11’’ έκρινε την αναμέτρηση, καθώς ο άσος του Άρη με το σκορ στο 70-72 και μετά τις άστοχες βολές του Μούρτου, πήρε τη μπάλα, κέρδισε δύο βολές, ευστόχησε και σφράγισε το σπουδαίο “διπλό” των “κιτρινόμαυρων” σε μια πολύ δύσκολη έδρα.

Double – double έκανε ο νεαρός άσος με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ του Άρη ήταν ο Αντεγκμπόγιε με 17 πόντους. Συγκλονιστική εμφάνιση από τον Ζάρα που σημείωσε 26 πόντους, αλλά παρακολούθησε τα τελευταία καθοριστικά δευτερόλεπτα από τον πάγκο, καθώς χρεώθηκε με πέντε φάουλ.

Με προσήλωση στην άμυνα εμφανίστηκαν αμφότερες οι ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει χαμηλά και καμία ομάδα να μην καταφέρει να αποσπαστεί. Ο Ριντ ξεκίνησε “ζεστός” και κρατούσε τον Άρη σε επαφή με το σκορ, σημειώνοντας πέντε γρήγορους πόντους, με την ομάδα της Δράμας να προηγείται με 10-9. Στα τελευταία 3’38’’ του δεκαλέπτου, όμως, ο ΚΑΟΔ δεν σημείωσε ούτε πόντο και με σερί 5-0, ο Άρης προσπέρασε με 10-14.

Όπως έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε και το δεύτερο, δηλαδή με τον Άρη στο κουμάντο του αγώνα. Οι “κιτρινόμαυροι” κατάφεραν να ξεφύγουν με δέκα πόντους (22-32) με μπροστάρηδες του Ριντ και Νέιμικ. Ο ΚΑΟΔ βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει και με πέντε πόντους του Ζάρα και ακόμα ένα καλάθι του Μισέλ, έτρεξε σερί 7-0 και μείωσε στους 3 (29-32), ενώ το ημίχρονο έληξε με 31-34.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ με 4 σερί πόντους του Ζάρα (37-36), αλλά κάπου εκεί έφτασε η ώρα για το δίδυμο Βεζένκοφ – Τόμας! Οι δυο τους σημείωσαν 13 μαζεμένους πόντους και  ο Άρης έκανε επιμέρους σκορ 13-2 και ξέφυγε με 39-49, αποκτώντας για δεύτερη φορά διψήφια διαφορά πόντων, ενώ έφτασε και στο +12 (46-58) με τη λήξη της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, ο ΚΑΟΔ αναμενόταν να κάνει την τελική του αντεπίθεση και δεν μπορούσε να γίνει αλλιώς! Ζάρας και Λόου ανέλαβαν δράση και με τρίποντο του πρώτου, οι γηπεδούχοι μείωσαν στους πέντε (61-66) 3’14’’ πριν τη λήξη. Ο εξαιρετικός Αντεγκμπόγιε “μίλησε” ξανά και με δίποντο έδωσε ανάσα στον Άρη, διαμορφώνοντας το 61-68 2’14’’ πριν το φινάλε.

Ο Ζάρας, όμως, δήλωσε και πάλι “παρών”, κάνοντας το παιχνίδι θρίλερ! Αφού μείωσε με τρίποντο στους 4 (66-70), έστειλε στη διαφορά στους τρεις (68-71) με δίποντο, αφού ο Γκίκας είχε 1/2 βολές. Ο Αντεγκμπόγιε κέρδισε φάουλ στα 23’’ μιμήθηκε τον συμπαίκτη του και ο Σπυριδωνίδης μείωσε στο καλάθι (70-72) στα 13’’!

Ο Μούρτος κέρδισε φάουλ, αλλά αστόχησε και στις δύο βολές, όμως, ο Βεζένκοφ ως… από μηχανής θεός πήρε επιθετικό ριμπάουντ, πήρε φάουλ και  με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 70-74. Ο Άτκινς αστόχησε σε τρίποντο και ο Άρης πανηγύρισε τη νίκη.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Γκούμας, Παντελίδης.