Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – ΚΑΟΔ 77-59

Άρης – ΚΑΟΔ 77-59

ARIS

ARIS
Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη.

Οι Θεσσαλονικείς, ύστερα από δύο συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα, επέστρεψαν στις νίκες στο ντεμπούτο του Μίλαν Μίνιτς στον πάγκο τους, διαλύοντας τον ΚΑΟΔ με 77-59. Σε πολύ καλή βραδιά ο Μιχάλης Πελεκάνος (13π.-3ρ.-3ασ.) και ο Κώστας Χαρίσης (10π.-10ρ.) που έκανε doubledouble. Μοναδικός διακριθής από τους Δραμινούς, ο Λάζεριτς Τζόουνς (19π.)

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Αρχικά προηγήθηκε ο ΚΑΟΔ (2-6), στο 2’, για να πάρει εν συνεχεία τη σκυτάλη ο Άρης (10-8) μετά από 7’ παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Τζόουνς, ξαναπήραν το προβάδισμα (10-13) στο 8’, με την πρώτη περίοδο να κλείνει υπέρ τους (14-18), με χαμηλό σκορ.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στον Άρη. Οι γηπεδούχοι παρά την μεγάλη αστοχία στα τρίποντα (1/16), έβρισκαν τον τρόπο να φτάνουν στο καλάθι του ΚΑΟΔ, είτε με διεισδύσεις είτε με βολές, έχοντας “αιχμές του δόρατος” τους Πελεκάνο και Αθηναίου. Η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς, από την άλλη, σκόραρε σχεδόν αποκλειστικά με τον Τζόουνς (τελείωσε το ημίχρονο με 17 πόντους). Έτσι, οι Θεσσαλονικείς με επιμέρους σκορ 21-8, στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκλεισαν το ημίχρονο στο +9 (35-26).

Καμία αλλαγή στην εικόνα του αγώνα και μετά την ανάπαυλα. Ο Άρης συνέχιζε να σκοράρει, κυρίως με…βολές. Χαρακτηριστικό είναι πως οι “κιτρινόμαυροι” στο τέλος της περιόδου είχαν βρεθεί στην “γραμμή της φιλανθρωπίας” 29 φορές, ευστοχώντας στις 19! Αρχικά οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, για πρώτη φορά, (36-26, στο 22’) και 1’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου την είχαν “εκτοξεύσει” στο +25 (58-33), πριν “πέσει” στους 20 (58-38), στο 30’.

Στην τέταρτη περίοδο ο ΚΑΟΔ, ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι και έβαλε “φρένο” στην επιθετικότητα των γηπεδούχων καταφέρνοντας να μειώσει τη διαφορά (68-53, στο 36’), αλλά όχι σε βαθμό ώστε να “απειλήσει” τους Θεσσαλονικείς και να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι. Οι δύο βολές του Κολοβή λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, διαμόρφωσαν το τελικό, 77-59.

Διαιτητές: Φούφης, Γεωργιάδης, Τζαφλέρης
Δεκάλεπτα: 14-18, 35-26, 58-38, 77-59
Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 9(2), Χαντ, Πελεκάνος 13, Τσακαλέρης 11, Ασημακόπουλος 4, Πουλιανίτης, Χαρίσης 10, Λαρετζάκης, Βεζένκοφ 9(2), Μούρτος 9(2), Αθηναίου 12, Μητογλου
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 8(1), Τζόουνς 19(2), Στίγγερς 7(1), Μπράουν 9(1), Βον, Μάρκοβιτς, Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς, Ζάρας 3, Μπενας 11, Χρυσικόπουλος, Κολοβης 2

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…