Κεντρική Basket League Αγώνες ΚΑΟΔ – Ηλυσιακός 76-73

ΚΑΟΔ – Ηλυσιακός 76-73

KAOD ILISIAKOS

KAOD-ILISIAKOS

Με τον καλύτερο τρόπο (το ροζ φύλλο αγώνα) “ξεπέρασε” ο ΚΑΟΔ, την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής (4ης) από τον Παναθηναϊκό. Οι Δραμινοί επικράτησαν με 76-73, του Ηλυσιακού και πήραν την τρίτη τους νίκη στην Basket League ΟΠΑΠ, σε μια συναρπαστική (κυρίως στο 4ο δεκάλεπτο) αναμέτρηση. Οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα “πλήρωσαν” την αστοχία τους και δεν κατάφεραν να συνεχίσουν με νίκη (μετά την επικράτηση της 4ης αγωνιστικής, επί των Τρικάλων).

Με το μυαλό (περισσότερο) στο αμυντικό κομμάτι μπήκαν και οι δυο ομάδες στην αναμέτρηση. Αρκετά νευρικό ήταν το παιχνίδι στο κλειστό “Κραχτίδης“. Οι Δραμινοί πήραν ένα ισχνό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (11-7), με τους φιλοξενούμενους, να έχουν άσχημα στατιστικά από την γραμμή των 6.75 (0/4).

Η “παρέα” του Νέναντ Μάρκοβιτς, με τον Μπάβτσιτς (7 πόντους, 2 ασίστ) να έχει ενεργό ρόλο στην “δημιουργία”, κρατούσαν με σχετική ευκολία την “πρωτοκαθεδρία”στο σκοράρισμα. Οι “κιτρινόμαυροι” προσπαθούσαν να μην “ανοίξει η ψαλίδα“, αλλά δεν είχαν βρει ρυθμό 2’ πριν το τέλος της περιόδου (17-10).

Ο Ηλυσιακός είχε μόλις 60% (6/10), από την γραμμή των ελευθέρων βολών, σε αντίθεση με τον ΚΑΟΔ (85%, 11/13). Ένα εύστοχο τρίποντο του Ζάρα, για τους Δραμινούς, “έστειλε” την διαφορά στους 6 πόντους (22-16), διαμορφώνοντας το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Ένα γρήγορο σερί 5-2, έδωσε προβάδισμα 9 πόντους (27-18), στους Δραμινούς, με τους “κιτρινόμαυρους” να τα έχουν “χαμένα“. Οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα συνέχιζαν και “πετούσαν” στο καλάθι των αχρήστων τους “εύκολους πόντους” (ελεύθερες βολές), αλλά έβρισκε λύσεις από τα σουτ εντός παιδιάς, ισοφαρίζοντας στα μισά της δεύτερης περιόδου (27-27).

Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Καυκή, πάνω στον Ζάρα, άνοιξε πάλι την διαφορά στους 7 πόντους (34-27). Η αναμέτρηση έχει γίνει “σκληρή“, καθώς τα 27 (12-15) φάουλ, είναι πολλά για το πρώτο ημίχρονο. Δυο εύστοχες ελεύθερες βολές του Χατζή, “κατέβασαν” τη διαφορά στους 4 (35-31), 3’ πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Οι Δραμινοί κυρίως με τους Ζάρα και Μπάβτσιτς, διατηρούσαν το προβάδισμα, με σχετική ευκολία, με τους παίκτες του Ηλυσιακού να μην μπορούσαν να αντιδράσουν, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγούνται 42-34, μετά το τέλος και της δεύτερης περιόδου.

Δυο εύστοχα τρίποντα του Σμιθ και του Αντωνάκη, “κατέβασαν” την διαφορά στους 2 πόντους (42-40), με το “καλημέρα” στο δεύτερο ημίχρονο, για τον Ηλυσιακό. Οι Δραμινοί δεν έκατσαν με “σταυρωμένα χέρια“. Επανέκτησαν γρήγορα την διαφορά των 7 πόντων (49-42) και “επέβαλαν την τάξη” στο κλειστό “Κραχτίδης“.

Ένα προσωπικό σερί του Σμιθ (8-0), έφερε την αναμέτρηση στα ίσια (52-52), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Οι Δραμινοί απάντησαν με ένα ξέσπασμα, παίρνοντας “αέρα” τεσσάρων πόντων (56-52), 2’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι “κιτρινόμαυροι” προσπαθούσαν να μειώσουν την διαφορά, αλλά οι Δραμινοί είχαν έτοιμη απάντηση, σε όλες τις ενέργειες των φιλοξενούμενων. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΚΑΟΔ να προηγείται με 60-55.

Με μοναδικό στόχο να εξασφαλίσουν την υπόθεση νίκη, μπήκαν οι παίκτες του κόουτς Μάρκοβιτς, στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, στέλνοντας την διαφορά στους 8 πόντους (63-55). Μπόλντζ και Στέφενς είχαν διαφορετική άποψη και κάνοντας ένα 8-0, “έφεραν” το παιχνίδι στα ίσια (63-63). Και πάλι είχαν απάντηση οι γηπεδούχοι, στέλνοντας την διαφορά στους 6 (69-63), στα μισά της τέταρτης περιόδου.

Οι παίκτες του κόουτς Λιόγα, είχαν αντίπαλο και τον χρόνο. Οι “κιτρινόμαυροι” κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (69-68), 3’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Μπόλντζ, με ένα “γκολ φάουλ” έδωσε προβάδισμα 3 πόντων (71-69), στην ομάδα του, μετά από το πρώτο δεκάλεπτο.

Έσπαγαν καρδιές στο κλειστό “Κραχτίδης“, καθώς η αναμέτρηση είχε γίνει Ρώσικη ρουλέτα, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια διαρκώς. Οι Δραμινοί με ένα “γκολ φάουλ” του Μπράουν, τους έδωσε μια διαφορά “ασφαλείας” 3 πόντων (74-71) στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Ένα εύστοχο δίποντο του Μπάβτσις 30’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης, “σκότωσε” τον Ηλυσιακό και διαμόρφωσε το τελικό 76-73, δίνοντας στον ΚΑΟΔ μια σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Σταματόπουλος, Δεσλής.
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 42-34, 60-55, 76-73.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 2, Κόβιτς 2 (1), Τζόουνς 10, Μπράουν 19 (3), Βάουγκον 11, Μάρκοβιτς, Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 16 (1), Ζάρας 13 (2), Μπένας 2.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Λιόγας): Καυκής 8 (1), Αντωνάκης 5 (1), Σμιθ 14 (3), Χατζής 5 (1), Ζούμπος, Δορκοφίκης 3, Στέφενς 16 (1), Βαβάτσικος, Ιωάννου 5, Τζουγκαράκης 2, Μπόντζ 11, Άντερσον 4.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…