Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μονακό – Ζαλγκίρις 84-82 (vid)

Μονακό – Ζαλγκίρις 84-82 (vid)

monako zalgiris jpg

Με ηγέτη τον Οκόμπο πήρε τη νίκη η Μονακό.

Με τον ο Έλι Οκόμπο σε εξαιρετική βραδιά, η Μονακό πήρε το θρίλερ απέναντι στη Ζαλγκίρις με 84-82.

Με πρωταγωνιστή τον Ρόλαντ Σμιτς η Ζαλγκίρις κατάφερε να σημειώσει στα πρώτα 5΄ του αγώνα το 7-13, κλείνοντας την 1η περίοδο με +9 (17-26). Σε κακό φεγγάρι βρισκόταν ο Μάικ Τζέιμς ο οποίος στο 1ο δεκάλεπτο είχε 0/5 σουτ.

Οι Λιθουανοί συνέχιζαν τα χτυπήματα και στην 2η περίοδο, φτάνοντας το ποσοστό στα σουτ στο +70% (19-32). Η Μονακό παίζοντας σωστή άμυνα μείωσε τη διαφορά στο transition 32-38.

Η απάντηση της Ζαλγκίρις δεν άργησε να έρθει, κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα ασφαλείας +7 (42-49).

Με άλλη ενέργεια μπήκε στην επανάληψη η Μονακό, όμως οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν και είχαν τον πρώτο λόγο ΄66-68.  Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα συνεχόμενα λάθη των Λιθουανών, φέρνοντας στα ίσα το παιχνίδι (72-72).

Η αναμέτρηση κυλούσε πόντο -πόντο, οι γηπεδούχοι με τον Οκόμπο σημείωσαν το 83-79, το φάουλ του Ουλάνοβα που έδωσε βολές στον έμπειρο παίκτη ήταν και αυτό που χάρισε τη νίκη στη Μονακό (84-82).

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 42-49, 60-64, 84-82

Ολυμπιακός: Κρίθηκε ανέτοιμος ο Παπανικολάου

Χωρίς Παπανικολάου κόντρα στη Μπαρτσελόνα. Ο Ολυμπιακός  υποδέχεται  την Μπαρτσελόνα (21:3…