Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παρτιζάν – Μπάγερν 83-77 (vid)

Παρτιζάν – Μπάγερν 83-77 (vid)

partizan bayern

Με πρωταγωνιστή τον Έξουμ, η Παρτιζάν έκλεισε το 2022 με τον καλύτερο τρόπο.

Σε ένα παιχνίδι που μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο η Παρτιζάν είχε τον πρώτο λόγο για το ματς, η Μπάγερν απάντησε στο τέλος, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» ήταν αυτοί που γέλασαν τελευταίοι, και με σκορ 83-77 διεύρυναν τις νίκες τους στο (3/3).

Με ανεβασμένη ψυχολογία από τις δυο σερί νίκες, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε το παιχνίδι με σερί (9-0), έχοντας από νωρίς τον ρόλο του οδηγού στο ματς. Στα τρία τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου οι Γερμανοί απάντησαν με ένα σερί 7-0 (11-9), υποχρεώνοντας τον προπονητή της Παρτιζάν σε ταιμ άουτ. Ωστόσο, παρά τις λύσεις της Μπάγερν, οι Σέρβοι ανέκτησαν τη διαφορά και πάλι (αυτή τη φορά με +5) χάρη στην πολύ καλή τους άμυνα στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-14).

Η αστοχία της Μπάγερν στο δεύτερο δεκάλεπτο, και η ελλιπής συγκέντρωση των παικτών του Αντρέα Τρινκιέρι, ήταν το πάτημα για τους «ασπρόμαυρους» να ανοίξουν κι άλλο τη διαφορά στο +6 (28-22). Με όρεξη για μπάσκετ, και αρκετή δουλειά του Λεσόρτ η Παρτιζάν κρατούσε τη διαφορά, και στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους το σκορ έφτασε στο +11 (41-29) με εξαιρετικό Μαντάρ των 8 πόντων.

Η εικόνα στο δεύτερο μέρος παρέμεινε ίδια, με τους γηπεδούχους να έχουν τα ηνία του σκορ υπέρ τους μέχρι το 28“, έχοντας πρωταγωνιστές τους Λεσόρτ με 12 πόντους και τον Μαντάρ με 10. Οι «Βαυαροί» στα τελευταία λεπτά κατέβασαν τη διαφορά στο -9 (49-42), αλλά οι «ασπρόμαυροι» με άγριες διαθέσεις έχτισαν γρήγορα ένα σερί 8-0 με 5 πόντους του Έξουμ, και πήραν προβάδισμα με +15 (57-42).

Το +14 από την αρχή της τέταρτης περιόδου, ήταν αρκετό για τους Παρτιζάνους, ωστόσο η Μπάγερν μείωσε τη διαφορά στο 38” με τρίποντο του Χάντερ (75-72). Ο Έξουμ συνέχισε να δίνει λύσεις στην ομάδα του, και με υποψήφιο παίκτη της αγωνιστικής, ο Αμερικανός άσος της Παρτιζάν ήταν καθοριστικός (19 πόντους), και στο 39“ με 1/2 βολές ανέβασε την ψαλίδα στο +7 (79-72). Έτσι το τελικό σκορ διαμορφώθηκε 83-77, και οι Σέρβοι έφτασαν την 3η διαδοχική νίκη τους στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 41-29, 59-49, 83-77