Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Βαλένθια 95-80: Εύκολη νίκη για τους Ιταλούς

Αρμάνι Μιλάνο – Βαλένθια 95-80: Εύκολη νίκη για τους Ιταλούς

riccardo moraschini ax armani exchange milan eb20

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πανηγύρισε η Αρμάνι Μιλάνο, καθώς επικράτησε με 95-80 της Βαλένθια. Η ιταλική ομάδα είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη.

Η Βαλένθια ήταν καυτή έξω από τη γραμμή του τριπόντου και ξεκίνησε με 2/2 εύστοχα σουτ (6-6). Oι γηπεδούχοι σταδιακά ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να χτίσουν μία μικρή διαφορά (15-9). Οι νυχτερίδες ισορρόπησαν το ματς και με ένα δικό τους μικρό σερί 5-0 πλησίασαν στον έναν πόντο (15-14). Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν κιόλας το ματς και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους (18-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αρμάνι Μιλάνο ήταν εκπληκτική. Οι Ιταλοί έτρεξαν επί μέρους σκορ 13-2 και όχι μόνο προηγήθηκαν, αλλά πήραν και διψήφια διαφορά (34-22). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και οι παίκτες του Μεσίνα κράταγαν εύκολα τα ηνία του σκορ (40-29). Mέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δε άλλαξε κάτι και η Αρμάνι κράτησε το προβάδισμα της, καθώς η Βαλένθια δεν κατάφερε να κάνει κάτι (54-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αρμάνι Μιλάνο είχε τον πλήρη έλεγχο. Η ιταλική ομάδα κράτησε σχετικά εύκολα τα ηνία του σκορ και κατάφερε να πάρει τελικά τη νίκη με 0-0.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 54-36, 76-60, 95-80
Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Πάντερ 14 (2), ΛεΝτέι 15 (1), Μορασκίνι 4, Ρολ 5 (1), Ροντρίγκεθ 3 (1), Ταρζέφσκι 2, Ντιλέινι 17 (4), Μπρουκς 2, Χάινς 6, Ντατόμε 27 (6)
Βαλένθια (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 12 (2), Πραντίγια, Λαμπεϊρί 7 (1), Βαν Ρόσομ 6 (2), Τομπέι 7 (1), Κάλινιτς 15 (1), Βίβες 6, Σαν Εμετέριο 4, Ούλιαμς 17 (1), Χέρμανσον 2, Σάστρε 4 (1)

Σατοράνσκι: «Στο μυαλό μου το τρίποντο του Πρίντεζη»

Ο Τόμας Σατοράνσκι θυμήθηκε το τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη στα playoffs της σεζόν 2014/1…