Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Άλμπα Βερολίνου 91-77

Βαλένθια – Άλμπα Βερολίνου 91-77

aaron doornekamp valencia basket eb19

Μία πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε η Βαλένθια, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Άλμπα Βερολίνου με 91-77. Οι “νυχτερίδες” ήταν κάκιστες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν τελικά τη νίκη. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Λόιντ και Αμπάντε, που σημείωσαν από 16 πόντους.

Η Άλμπα Βερολίνου ήταν εξαιρετική στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και με 6/8 δίποντα προηγήθηκε με 12-6. Οι γηπεδούχοι ήταν κάκιστοι (1/7 σουτ) και βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 11 πόντους (6-17) μέχρι να σπάσει το σερί τους ο Ντούμπλιεβιτς (8-17). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τα ηνία του σκορ και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο μπροστά με 27-18.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ντόορνεκαμπ πήρε το όπλο του και με δύο συνεχόμενα καλάθια έριξε τη διαφορά μόλις στους τρεις πόντους (27-30). Η Άλμπα έμεινε χωρίς καλάθι για τέσσερα λεπτά μέχρι να βρει καλάθι με τον Έρικσεν (27-33). Η γερμανική ομάδα δυσκολεύτηκε, αλλά κράτησε το προβάδισμα της μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (37-42).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι με την Άλμπα Βερολίνου, όμως, να κρατάει τα ηνία του σκορ (49-50). Η Βαλένθια έφερε τούμπα την αναμέτρηση και μάλιστα με τρίποντο του Αμπάλντε προηγήθηκε για πρώτη φορά με 7 πόντους (67-60). Οι νυχτερίδες κράτησαν μέχρι το φινάλε το προβάδισμα τους και πήραν τη νίκη με 91-77.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 37-42, 62-57, 91-77

Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 80-82 (vid)

Ο Ολυμπιακός έχασε στην παράταση από ένα σφύριγμα (80-82). Σ’ ένα από τα ομορφότερα παιχνί…