Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Ρεάλ Μαδρίτης 77-87

Βιλερμπάν – Ρεάλ Μαδρίτης 77-87

facundo campazzo real madrid

Ακόμη μία νίκη πανηγύρισε στη φετινή Ευρωλίγκα η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Βιλερμπάν με 87-77. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πραγματοποίησε πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, έχτισε διψήφια διαφορά και δεν την έχασε μέχρι το φινάλε.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένα με τη Βιλερμπάν να έχει ένα μικρό προβάδισμα (9-8). Η εικόνα συνέχισε να είναι ίδια με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ (16-14). Ο Τρέι Τόμπκινς ήταν σε εξαιρετική κατάσταση στο πρώτο δεκάλεπτο, έφτασε γρήγορα τους 10 πόντους και έδωσε το προβάδισμα στη Ρεάλ στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-23).

Η γαλλική ομάδα έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια, αλλά η Ρεάλ με σερί 5-0 ανέκτησε το χαμένο προβάδισμα της (26-31). Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει από τους Γάλλους (34-38). Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε ένα εντυπωσιακό σερί στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και έκλεισε το πρώτο μέρος μπροστά με 15 πόντους (37-52).

Βιλερμπάν προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά και κατάφερε να μειώσει στους 11 πόντους (49-60). Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και κράτησε εύκολα τη μεγάλη διαφορά της μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (59-72). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπως ήταν φυσικό, δεν άλλαξε κάτι και η ισπανική ομάδα πανηγύρισε τη νίκη (77-87)

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 37-52, 59-72, 77-87

Κούκοτς: «Ο Γκος άλλαξε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό»

Ο Τόνι Κούκοτς δηλώνει πως ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είναι ο κορυφαίος όλων. Ο Τόνι Κούκοτς πα…