Κεντρική Γυναίκες Ρίγα – Ολυμπιακός 74-70

Ρίγα – Ολυμπιακός 74-70

olympiakos 3

Ο Ολυμπιακός πήγε στη Λετονία για τη νίκη που θα του έδινε την πρωτιά, όμως η Ρίγα ήταν καλύτερη στο δεύτερο μέρος και πήρε τη νίκη με 74-70, για την 6η αγωνιστική του Eurocup και έστειλε τις “ερυθρόλευκες” στα μπαράζ για να εξασφαλίσουν την πρόκριση.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδανικό για τις φιλοξενούμενες που είχαν το προβάδισμα για το μεγαλύτερο διάστημα των πρώτων 20 λεπτών, αφού εμφανίστηκαν πολύ σοβαρές και απόλυτα συγκεντρωμένες, με την Καλτσίδου να κάνει τη διαφορά.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για την ελληνική ομάδα, αφού κατάφεραν να σκοράρουν μόλις 7 πόντους σε 10 λεπτα, ενώ οι γηπεδούχες ανέβασαν ταχύτητα και αφού πέτυχαν 20 πόντους ανέτρεψαν το σκορ και πήραν το προβάδισμα. Στα τελευταία λεπτά η Μακόλι με δίποντο έγραψε το 71-68 με 42″ για το τέλος, ενώ και η τελευταία επίθεση ήταν “ερυθρόλευκη”, όμως η Αντερσον αστόχησε και στις δύο βολές και έδωσε το δικαίωμα στις Λετονές να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Κορυφαίες για την ελληνική ομάδα οι Στέλλα Καλτσίδου και Βικτόρια Μακόλι με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τις νικήτριες ξεχώρισαν οι Στιούαρτ και Πέντι με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 35-37, 55-44, 74-70.
ΡΙΓΑ (Ζίμπαρτς): Πέντι 14 (1), Μπάσκο – Μέλνμπαρντ 12 (2), Βεϊντέρε 2, Στιούαρτ 17 (8), Κράστινα 10 (1), Μάλοτ 11 (3), Κρέσλινα 3 (1), Εγκλίτε 5 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Μάζιτς, Σταμάτη 3 (1), Χατζηνικολάου 9 (1), Νικολοπούλου, Σωτηρίου, Άντερσον 11 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΚόλεϊ 15 (5/15 δίποντα, 5/7 βολές), Σπυριδοπούλου, Καλτσίδου 21 (6/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/7 βολές), Μπαλτά.

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης
Περισσότερα σε Γυναίκες

Ο Ολυμπιακός πρωταθλητής… από συνήθεια

Το τρίτο σερί πρωτάθλημα κατέκτησε ο Ολυμπιακός. Ο Ολυμπιακός λοιπόν κατέκτησε το πρωτάθλη…