Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Παρτιζάν 74-88 (vid)

Ζαλγκίρις – Παρτιζάν 74-88 (vid)

Zalgiris Partizan

Καθάρισε από νωρίς, και έκανε το 2/2 στη «διαβολοβδομάδα».

Η Παρτιζάν επικράτησε εύκολα της Ζαλγκίρις με 74-88 στη Λιθουανία, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Euroleague. Με τη νίκη αυτή, οι «ασπρόμαυροι» σημείωσαν την 3η διαδοχική τους νίκη, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε (12-11).

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μπήκε με καλύτερο ρυθμό στον αγώνα, παίρνοντας διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο με +9 (15-26). Η ίδια εικόνα παρέμεινε και στην δεύτερη περίοδο με την Παρτιζάν να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση της, και την Ζαλγκίρις να προσπαθεί να βρει λύσεις. Ωστόσο η αντίδραση δεν ήρθε ποτέ, κι έτσι οι φιλοξενούμενοι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το +17 (30-47).

Στην επανάληψη, οι Λιθουανοί βρήκαν αντίδραση, μειώνοντας ακόμη και στο -7 (54-61), με τις βοήθειες των ψηλών στη ρακέτα. Όμως αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς οι «ασπρόμαυροι» ανέκτησαν ξανά την αυτοκυριαρχία τους, φτάνοντας το +20 (61-81) στο 37′. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, και η Παρτιζάν καθάρισε εύκολα τη Ζαλγκίρις στην έδρα της με 74-88.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 25-42, 54-61, 74-88.