Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Άλμπα 101-86 (vid)

Φενέρμπαχτσε – Άλμπα 101-86 (vid)

Άλμπα

Επέστρεψε στις νίκες η Φενέρμπαχτσε.

Η Φενέρμπαχτσε υποδέχθηκε στην «Ούλκερ Αρίνα» την Άλμπα για την 23η αγωνιστική της Euroleague. Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στη διοργάνωση (προηγούμενη αγωνιστική από τον Ολυμπιακό), η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επέστρεψε στις νίκες.

Η Φενέρ επικράτησε με 101-86 με τον Νάιτζελ Χάγες να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής. Ο Αμερικανός φόργουορντ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 24 πόντους, 18 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει με ελεύθερη βολή ο Χάγες στο 09:28. Ο Σμιθ είχε απαντήσει για τους φιλοξενούμενους με δίποντο, με την πρώτη καλή διαφορά να έρχεται στο 08:26, όταν μετά από τρίποντο του Χάγες η Φενέρ προηγούνταν με 6-2.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειχναν την υπεροχή τους, με το σκορ να ξεφεύγει στους 9 πόντους στο 04:11, μετά από δίποντο του Καλάθη (21-12). Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν στο 02:50, όταν μετά από βολές του Γουίλμπεκιν το σκορ ήταν 26-15. Η Άλμπα είχε βγάλει αντίδραση στην επίθεση και έκανε το 31-27 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει με τρίποντο ο Τίερμαν, μειώνοντας σε 31-30 στο 09:35. Η Φενέρ είχε βρει απάντηση με τον Έντουαρντς στο 08:20. Η Άλμπα είχε καταφέρει να ισοφαρίσει πρώτη φορά στο 05:42 μετά από δίποντο του Μάτισεκ ο οποίος είχε κάνει το 40-40.

Οι γηπεδούχοι που έδειχναν αποφασισμένοι, μέχρι το 01:47 είχαν πάρει διαφορά 10 πόντων ξανά (53-43) μετά από δίποντο του Χάγες, ενώ το τελικό σκορ στο πρώτο μέρος ήταν 57-47 μετά από δίποντο του ίδιου του παίκτη.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει στο 09:11 (μαντέψτε ποιος) ο Χάγιες με γκολ φάουλ. Οι επιθέσεις των δύο ομάδων δεν απέδιδαν ιδανικά στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά αυτό δεν ήταν πρόβλημα για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, μιας και μέχρι το 03:28 είχαν πάει τη διαφορά στους 18 (72-54). Το τελικό σκορ στην τρίτη περίοδο ήταν 81-61 μετά από δίποντο του Έντουαρντς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει η Φενέρμπαχτσε με τον Πιερ να βάζει γκολ φάουλ και να κάνει το 84-61. Οι φιλοξενούμενοι μέχρι το 07:45 είχαν κάνει το 86-72, όμως η Φενέρ είχε… νέα απάντηση και μέχρι το 05:30 είχε προηγηθεί 93-72.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη είχαν διαχειριστεί σωστά τα τελευταία λεπτά το προβάδισμά τους και πήραν τελικά τη νίκη με το υπέρ τους 101-86.

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 57-47, 81-61, 101-86

Περισσότερα από Παναγιώτης Ραμαντάνης

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…