Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Ηρακλής 83-78: Μεγάλη νίκη για τον Αυτοκράτορα

Άρης – Ηρακλής 83-78: Μεγάλη νίκη για τον Αυτοκράτορα

basket

Ένα πραγματικό ντέρμπι έλαβε χώρα στο Παλέ, με τον Άρη να επικρατεί δια πυρός και σιδήρου του Ηρακλή με 83-8 στην παράταση. Φανταστική εμφάνιση για τον Τζέιμς Κέλι για τους Κίτρινους που έφτασαν τις τρεις νίκες στην Basket League.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και κατάφερε να αγγίξει διψήφια διαφορά στα μισά της περιόδου. Με τον Κέλι να είναι φανταστικός και να σκοράρει 10 συνεχόμενους πόντους και τον Κάουαν κατάφερε να προηγηθεί με 12-3. Στην συνέχεια ο Ηρακλης αντέδρασε. Οι Κυανόλευκοι έτρεξαν με τη σειρά τους σερί 13-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ (12-16). Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 13-16 μετά από βολή του Κάουαν.

Ο Ηρακλής κατάφερε να φτάσει μέχρι και στο +13 την διαφορά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Η ομάδα του Κώστα Μέξα με τον Παπαδάκη να πετυχαίνει πέντε συνεχόμενους πόντους άρχισε ένα σερί που έφτασε στο 10-0 για το 13-26. Ο Άρης εξακολουθούσε να απειλεί μόνο με τον Κέλι, και μείωσε σε μονοψήφια επίπεδα στο 23′ (20-29).

Ο Ηρακλής απάντησε και ανέβασε την διαφορά μέχρι τους 15 πόντους με τον Λιντς (21-35). Ο Άρης βελτιώθηκε συνολικά σαν ομάδα όταν αποχώρησε ο Κέλι με τρία φάουλ, κατάφερε να βρει και άλλους παίκτες που σκόραραν. Έτσι, ροκάνισε την διαφορά στο 32-37 του ημιχρόνου με συνεχόμενα καλάθια του Κλόμπουτσαρ.

To παιχνίδι στην επανάληψη έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο Άρης κατάφερε να ξεφύγει με έξι πόντους (47-41) στο 24′, με τον Ηρακλή να απαντά με σερί 7-0 (47-48). Το παιχνίδι συνέχισε να κρέμεται από μια κλωστή με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια διαρκώς. H τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Άρη στο +4 χάρη σε βολές των Τζούστιν και Λόκετ (60-56).
Ο Άρης διατήρησε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Κλόμπουτσαρ να πετυχαίνει συνεχόμενα τρίποντα (65-58). Στα επόμενα λεπτά κυριάρχησαν οι άμυνες με τον Ηρακλή να καταφέρνει να μειώσει σε 65-61, με τον Ντάγκλας να φέρνει το παιχνίδι στον πόντο (65-64).

Ο Ουίλιαμς έκανε το 67-64 για τον Άρη, με τον Παπαδάκη να ευστοχεί από την περιφέρεια για το 67-67. Ο Άρης έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο με τον Ηρακλή να παίρνει τα ηνία (67-73) με επιμέρους 13-2. Ο Άρης αντέδρασε και κατάφερε να φέρει ρο παιχνίδι στα ίσα με έμμεσο τρίποντο του Κέλι (73-73), 35” πριν το τέλος. Ο Ντάγκλας έκανε επιθετικό φάουλ για τον Ηρακλή, με τον Άρη να μην καταφέρνει να σκοράρει και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Ο Άρης ήταν πιο συγκεντρωμένος στην παράταση και κατάφερε να τρέξει σερί 9-0, με συνεχόμενους πόντους του Κάουαν (82-73). Ο Ηρακλής ήταν άστοχος στα σουτ που επιχείρησε, ωστόσο κατάφερε να μειώσει σ το τελευταίο λεπρό με τρίποντο του Ντάγκλας (83-78). O Ηρακλής δεν κατάφερε να μειώσει περαιτέρω με τον Άρη να παίρνει την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 32-37, 60-56, 73-73 κ.α., 83-78

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…