Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι Τελ Αβίβ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 80-84: Είχαν «αυτοκτονικές» τάσεις οι Ρώσοι

Μακάμπι Τελ Αβίβ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 80-84: Είχαν «αυτοκτονικές» τάσεις οι Ρώσοι

scotie wilbekin maccabi cska

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε αυτοκτονικές τάσεις στο ματς με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 84-80. Η ρωσική ομάδα προηγήθηκε ακόμη και με 20 πόντους, αλλά στο φινάλε οι γηπεδούχοι πλησίασαν. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πλησίασε ακόμη και στους δύο πόντους, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (10-9). Ο Χίλιαρντ ήταν σε μεγάλη μέρα για τους φιλοξενούμενους, καθώς πέτυχε τους πρώτους 9 πόντους από τους 12 της ΤΣΣΚΑ (10-12). Το σκηνικό παρέμεινε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε τις ομάδες ισόπαλες (23-23).

Η ΤΣΣΚΑ στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταιγιστική και κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (28-38). Το εντυπωσιακό σερί των φιλοξενουμένων συνεχίστηκε και η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει (28-45). Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 51-33 υπέρ της ρωσικής αρκούδας.

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε ακόμη και τους 20 πόντους (39-59). H Mακάμπι προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πλήρη έλεγχο και δεν τους άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης (52-68).

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν εντυπωσιακή στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επί μέρους σκορ 16-6 μείωσε σε 74-68. Η Μακάμπι συνέχισε την αντεπίθεση της και μείωσε με τον Χάντερ σε 81-77 55” πριν το τέλος. Ο Ντόρσεϊ με το πέμπτο του τρίποντο στο ματς μείωσε σε 82-80 13” πριν το φινάλε. Ο Σενγκέλια, όμως, ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και με 2/2 διαμόρφωσε το τελικό 84-80.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 33-51, 52-68, 80-84
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 7 (1), Ουίλμπεκιν 8 (2), Τζόουνς 4 (6ασ.), Καλοϊάρο 9 (1), Χάντερ 14 (10ριμπ.), Κοέν 5 (1), Κάσπι 6, Ντόρσεϊ 20 (5), Μπλέιζερε 2, Ντιμπαρτολομέο, Μπέντερ 3 (1), Ζίζιτς 2 (9ριμπ.)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 12 (4), Μπολομπόι 6, Τζέιμς 10 (6ασ.), Χίλιαρντ 17 (5), Χάκετ 1, Αντόνοφ, Στρέλνιεκς, Βόιγκτμαν, Κλάιμπερν 21 (1), Σενγκέλια 8, Κουρμπάνοφ 3 (1), Έρικ 6 (8ριμπ.)

Χουγκάζ: «Όλοι μαζί για ένα ιστορικό αποτέλεσμα»

Μήνυμα προς τον κόσμο έστειλε ο Νίκος Χουγκάζ. Ο διεθνής φόργουορντ του Περιστερίου, Νίκος…