Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Ζαλγκίρις 81-68: «Προσγείωση» για τους Λιθουανούς

Μπασκόνια – Ζαλγκίρις 81-68: «Προσγείωση» για τους Λιθουανούς

Ύστερα από δύο συνεχόμενες νίκες η Ζαλγκίρις ηττήθηκε από τη Μπασκόνια με 81-68. Οι Λιθουανοί δεν κατάφεραν να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης και γνώρισαν την ήττα από τους Βάσκους, που είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας άρχισε να πυροβολεί νωρίς έξω από τη γραμμή του τριπόντου και με 3 εύστοχα σουτ προηγήθηκε με 9-2. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και τα ηνία του σκορ (9-15). Στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου έπαθαν, όμως, blackout και η Μπασκόνια έφερε τούμπα το ματς (21-20).

Το εντυπωσιακό σερί των Βάσκων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο και διεύρυναν το προβάδισμα τους (31-22). Η Ζαλγκίρις Κάουνας προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (45-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα παρέμεινε ίδια. Η Μπασκόνια διατήρησε το προβάδισμα της και τη διψήφια διαφορά της, καθώς η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε να βελτιώσει τα ποσοστά της στα σουτ (61-48).

Οι Βάσκοι κράτησαν τη διαφορά, που είχαν χτίσει, και πήραν τελικά τη νίκη με 81-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-36, 61-48, 81-68
Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Βιλντόζα 14 (3), Γιεκίρι 10 (7ριμπ.), Χένρι 19 (3), Σεντεκέρσκις 2, Ντιόπ 5 (1), Φολ, Πέτερς 15 (7ριμπ.), Ντράγκιτς 4, Γιεντράιτις 7 (1), Πολονάρα 5, Κούρουκς
Ζαλγκίρις Κάουνας (Σκάιλερ): Ουόλκαπ 14 (2), Λεκαβίτσιους 2, Χέις 7 (1), Γιανκούνας 2, Μιλάκνις 6 (2), Γκέμπν 4, Ρούμπιτ 2, Γιοκουμπάιτις 2, Γκριγκόνις 17 (2), Λοβέρν 12 (9ριμπ.)

To μήνυμα του Γιουλ μετά το χειρουργείο (pic)

Ο Σέρχιο Γιουλ υποβλήθηκε σε πετυχημένη αρθροσκόπηση για να ξεπεράσει τις ενοχλήσεις στο γ…