Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Ρεάλ Μαδρίτης 62-64 (vid)

Ζαλγκίρις – Ρεάλ Μαδρίτης 62-64 (vid)

Ζαλγκίρις - Ρεάλ

Λυτρωτής Ντεκ για τη Ρεάλ στο Κάουνας

Παιχνίδι-θρίλερ στο Κάουνας, με την Ζαλγκίρις να είναι άκρως ανταγωνιστική απέναντι στη Ρεάλ, ως το τέλος, όμως οι Μαδριλένοι πήραν τη νίκη με 64-62, χάρη σε καλάθι του Ντεκ στην εκπνοή.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε να πάρει τα ηνία, με τον Μούσα να δίνει σκορ (4-8, 3′). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τον Χέιζ να σκοράρει πέρασε μπροστά (9-8, 6′). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τη Ρεάλ να τρέxει επί μέρους 8-0 με Γιουλ και Χεζόνια για το 9-16 στο φινάλε.

Οι παίκτες του Ματέο συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και με τους Χεζόνια και Κοζέρ έχτισαν διψήφια διαφορά (11-21, 12′). Μάνεκ και Γκιεντράιτις ανέλαβαν δράση, με τη Ζαλγκίρις να μειώνει (20-25, 16′). Το τρίποντο του Σμιτς μάζεψε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (23-27, 17′). Ο Γκάμπριελ Ντεκ έγινε σημείο αναφοράς για την ομάδα του, με τη Ρεάλ να κλείνει το ημίχρονο με προβάδισμα για το 25-31.

Ο Κίναν Έβανς έγινε σημείο αναφοράς για τη Ζαλγκίρις στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τους γηπεδούχους να μειώνουν (30-33, 22′). Μούσα και Ταβάρες βγήκαν μπροστά και η Ρεάλ πήρε ανάσα (32-39, 24′). O Αμπάλντε μπήκε στην εξίσωση και η Ρεάλ ανέβασε τη διαφορά (34-43, 27′). Σάμνερ και Λεκαβίτσιους ανέβασαν την απόδοσή τους και η Ζαλγκίρις μείωσε (40-44, 29′). Ο Μπιρούτις έγραψε τον επίλογο του δεκαλέπτου, σκοράροντας για το 42-44 του τρίτου δεκαλέπτου.

O Μάνεκ ήταν πρωταγωνιστής για την ομάδα του και η Ζαλγκίρις πήρε τα ηνία (53-52, 33′). Η απάντηση της Ρεάλ Μαδρίτης ήρθε με Χεζόνια και Αλοσέν (53-57, 36′). Ο Μάνεκ προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του μέσα στο ματς, όμως η Ρεάλ διατήρησε τον έλεγχο με τον Μούσα (59-62, 39′). Η Ζαλγκίρις δεν παράτησε το παιχνίδι και ο Χέιζ με ένα μεγάλο σουτ ισοφάρισε, 7 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος (62-62). Ο Ντεκ σκόραρε στο φινάλε όμως και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 25-31, 42-44, 62-64.