Κεντρική Basket League Καρδίτσα – ΑΕΚ 81-79

Καρδίτσα – ΑΕΚ 81-79

Καρδίτσα - ΑΕΚ

Φινάλε με χαμόγελο για την Καρδίτσα

Ντέρμπι ως το τέλος στην Καρδίτσα, με την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου να κλείνει τη σεζόν με νίκη απέναντι στην ΑΕK Betsson (81-79), κερδίζοντας το χειροκρότημα για ακόμα μια φορά.

Με καλό ρυθμό άρχισε η αναμέτρηση και την ΑΕΚ Betsson να μπαίνει σε θέση οδηγού, χάρη σε Ραντλ, ΜακΡέι και Χατζησάκη (3-9, 2′). Η Καρδίτσα άρχισε να ισορροπεί την κατάσταση με τον Μακ και μείωσε (10-11, 4′). Ο Τζόρνταν ΜακΡέι ανέλαβε δράση και ανέβασε τη διαφορά (10-16, 6′). Μπουκάναν και ΜακΚάλουμ έγιναν παράγοντες στο παιχνίδι της ομάδας τους και η Καρδίτσα ισοφάρισε (23-23, 8′). Ο ΜακΚάλουμ συνέχισε να σκοράρει, αλλά την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο την είπε ο ΜακΡέι, που ισοφάρισε σε 25-25.

Μπουκάναν και Γιάνκοβιτς έδωσαν λύσεις στην Καρδίτσα, η οποία πήρε τον έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο (30-27, 12′). Ο Σάιμπερτ φώναξε παρών και ανέβασε τη διαφορά (33-27, 14′). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, χάρη στον Δίπλαρο (38-33, 16′). Ο ΜακΡέι κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ (38-35, 17′). Χολ και Χατζηδάκης ακολούθησαν τον συμπαίκτη τους και η Ένωση ισοφάρισε εκ νέου (41-41, 19′). Οι παίκτες του Ζούρου συνέχισαν στο ίδιο τέμπο αμυντικά και με τον Καράμεπλα να σκοράρει με βολές έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα για το 41-43.

Χατζηδάκης και Ραντλ μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και η ΑΕΚ Betsson έχτισε διαφορά με το «καλημέρα» 43-50, 23′). Οι γηπεδούχοι έμειναν στο πλάνο τους και με τους Χρηστίδη και ΜακΚάλουμ να σκοράρουν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση (53-52, 27′). Η Ένωση αντέδρασε και με τους Κουζέλογλου και Χολ να μπαίνουν στην εξίσωση ανέκτησε τα ηνία (57-58, 29′). Ο Δίπλαρος σκόραρε στο φινάλε του δεκαλέπτου, όμως και ισοφάρισε σε 60-60.

Ο Ραντλ έδωσε σκορ στην ΑΕΚ Betsson στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και μαζί προβάδισμα (62-65, 32′). Η απάντηση ήρθε από τον Αβδάλα, για το προσπέρασμα της Καρδίτσας (66-65, 33′). Ο ΜακΚάλουμ έδωσε αέρα 7 πόντων στην Καρδίτσα, πριν απαντήσει ο Νετζήπογλου με τρίποντο (73-69, 37′). Ο Μενένγκα φώναξε παρών λίγο πριν από το τέλος, για το +6 της Καρδίτσας (76-70, 38′). Ο Νετζήπογλου μείωσε με τρίποντο σε 80-75, με την Ένωση να συνεχίζει να πιέζει και να μειώνει με τον ΜακΡέι (81-79, 16” για το τέλος). Οι κιτρινόμαυροι μετά από κλέψιμο είχαν ευκαιρία να περάσουν μπροστά αλλά το τρίποντο δεν βρήκε στόχο, με την Καρδίτσα να φτάνει στη νίκη στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 41-43, 60-60, 81-79.

Περισσότερα από Χρήστος Τσάλτας

Basket League: Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Προμηθέα

Παναθηναϊκός – Προμηθέας σε εξ αναβολής αγώνα για το Top 6. Ο Παναθηναϊκός μετά την …