Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Βιλερμπάν 78-81: Στο τέλος μίλησε ο Νόρις Κόουλ

Ερυθρός Αστέρας – Βιλερμπάν 78-81: Στο τέλος μίλησε ο Νόρις Κόουλ

ognjen kuzmic crvena zvezda mts belgrade eb20 1 scaled

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νόρις Κόουλ η Βιλερμπάν επικράτησε στη Σερβία του Ερυθρού Αστέρα με 81-78. Ο παίκτης της γαλλικής ομάδας μέτρησε συνολικά 22 πόντους, ενώ στα τελευταία λεπτά πέτυχε τους τελευταίους τέσσερις καθοριστικούς πόντους για τους Γάλλους.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 9-9. Ο Ερυθρός Αστέρας σταδιακά ανέβαζε την απόδοση του και κατάφερε να χτίσει μία μικρή διαφορά πέντε πόντων (19-14). Η Βιλερμπάν απάντησε άμεσα με δικό της σερί και έφερε τούμπα το παιχνίδι (23-25).

Ο Στραζέλ έκανε μεγάλη ζημιά στους γηπεδούχους (8 πόντοι), καθώς ο Ερυθρός δεν είχε τον τρόπο να τον σταματήσει (29-31). Η Βιλερμπάν στο δεύτερο δεκάλεπτο είχε τον έλεγχο και κατάφερε με ένα μεγάλο σερί να διευρύνει το προβάδισμα της και να στείλει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (29-42). Ο Ντόμπριτς είχε μία μικρή αναλαμπή και κατάφερε να δώσει μεγάλη ανάσα στους Σέρβους (38-45).

Η Βιλερμπάν ανέκτησε το διψήφιο προβάδισμα της, αλλά δεν το κράτησε για πολύ (42-52). Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε την αντεπίθεση του στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου και έριξε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (56-57).

To ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν με πάθος το ροζ φύλλο αγώνα (65-65). Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και οι λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά.

O Nόρις Κόουλ έκανε τη διαφορά στο τέλος, καθώς έβαλε τους καθοριστικούς πόντους και χάρισε τη νίκη στη Βιλερμπάν με 81-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 38-45, 56-57, 78-81
Ερυθρός Αστέρας (Ράντοντσιτς): Χολ 2, Ουόλντεν 17 (2), Λόιντ 8, Νταβιντόβατς 6, Λάζιτς 3, Ριθ 4, Ντόμπριτς 17 (3), Γιακόντιτς, Κούζμιτς 9 (7ριμπ.), ΕνΝοκό 12, Κολόμ
Βιλερμπάν (Πάρκερ): Καουντί 6, Λακόμπ (6ασ.), Ντιό 14 (4/4), Φολ 2, Νουά 12 (2), Μπακό 3, Χέιζ, Λάιτι 5, Χόουαρντ 7 (1), Γιαμπουζελέ, Κόουλ 22 (1), Στραζέλ 8 (2)

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…