Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 81-86

Ερυθρός Αστέρας – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 81-86

darrun hilliard cska moscow eb19

Ακόμη μία νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Ερυθρού Αστέρα με 86-81. Η ρωσική ομάδα δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά κατάφερε τελικά να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Μάικ Τζέιμς και Ντάνιελ Χάκετ έκαναν τη διαφορά για τους νικητές.

Οι δύο ομάδες δεν ήταν καλές στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι άμυνες ήταν κυρίαρχες και μετά από έξι λεπτά είχαν σημειωθεί συνολικά μόλις 14 πόντοι (7-7). Σ΄εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα μικρό σερί 4-0 και προηγήθηκαν με 11-7. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ισορρόπησε ξανά γρήγορα το ματς και τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 17-16 υπέρ του Ερυθρού Αστέρα.

Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα παρέμεινε ίδια με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να είναι κοντά στο σκορ (22-24). Η ΤΣΣΚΑ έτρεξε ένα μικρό σερί και προηγήθηκε με 8 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και έφεραν το ματς στα ίσια (30-30). Η σερβική ομάδα ήταν άκρως ανταγωνιστική και έδειχνε ικανή στο πρώτο ημίχρονο να κάνει την έκπληξη στη Σερβία (37-36).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας παρουσιάστηκε τελείως διαφορετική στο δεύτερο μέρος και με επί μέρους 10-4 πήρε τα ηνία του σκορ (41-46). Η ρωσική ομάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο καθόλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου και προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ (47-55). Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι. Ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπόρεσε να αντιδράσει και οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τη διαφορά που είχαν χτίσει (53-60).

Ο Ερυθρός Αστέρας δεν τα παράτησε και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (64-65). Ο Ντάνιελ Χάκετ, που ήταν φανταστικός στο ματς, έφτασε τους 19 πόντους και έδωσε μεγάλη ανάσα στους φιλοξενούμενους (64-70). Ο Μάικ Τζέιμς πήρε τη σκυτάλη και με δικό του τρίποντο η διαφορά ανέβηκε στους 7 πόντους (66-73). H ΤΣΣΚΑ άντεξε στην πίεση και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 86-81.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 37-36, 53-60, 81-86
Ερυθρός Αστέρας (Σάκοτα): Πάντερ 12 (1), Μπράουν 10 (1), Περπέρογλου 3 (1), Νταβιντόβατς 4, Λάζιτς 6 (2), Μπάρον 15 (2), Γκιστ 11, Γιαγκόντιτς 3, Ότζο 6, Στίματς 11
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπολομπόι 2, Τζέιμς 29 (3/11), Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 2, Βόιγκτμαν 6, Χάκετ 19 (3), Σαντ Ρος 22, Κουφός, Χίλιαρντ 12 (1), Κουρμπάνοφ 8, Χάινς 6 (10 ριμπ.), Μπέικερ

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…