Κεντρική Basket League Ηρακλής – Προμηθέας Πάτρας 70-72

Ηρακλής – Προμηθέας Πάτρας 70-72

b8775349 babb elis promitheas

Ένα μεγάλο διπλό πανηγύρισε ο Προμηθέας Πάτρας στη Θεσσαλονίκη, καθώς επικράτησε του Ηρακλή με 72-70. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τον Δημήτρη Κατσίβελη να είναι ο ήρωας για τους φιλοξενουμένους. Ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε το νικητήριο καλάθι για την ομάδα του και της χάρισε μία μεγάλη νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ 72-70, ενώ ο Καββαδάς με λέι απ έδωσε αέρα πέντε πόντων στους γηπεδούχους (9-5). Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά 3’20’’ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με λέι απ του Έλις, ενώ το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 2 (23-21).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο προβάδισμα μέχρι τα μισά της περιόδου. Ο Προμηθέας με διαδοχικά τρίποντα του Αγραβάνη πήρε προβάδισμα 4 πόντων (32-36), με τον Ζάρα με δικό του τρίποντο να φέρνει τον γηραιό σε απόσταση βολής για το 39-40 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 5-0 για το 44-40, με τον Προμηθέα να απαντάει με δικό του 8-0 σερί για να περάσει μπροστά με 5 στο 26’ (46-51). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι κλειστό με τους Πατρινούς να διατηρούν τα ηνία του αγώνα και την τρίτη περίοδο να λήγει στο 51-55.

Οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με καλάθια των Τέπιτς και Χάνλαν για το 62-62 με 5 λεπτά για το φινάλε. οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν μαζί μέχρι το φινάλε με τον Κατσίβελη να πετυχαίνει μεγάλο καλάθι ένα λεπτό πριν το φινάλε διαμορφώνοντας το τελικό 72-70.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 39-40, 51-55, 72-70

ira 5

promi 10

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…