Κεντρική Basket League Περιστέρι-Λάρισα 101-63

Περιστέρι-Λάρισα 101-63

jamar blake peristeri e1569856540309

Με νίκη συνδυάστηκε το ντεμπούτο του Νίκου Παπανικολόπουλου στον πάγκο του Περιστερίου, επικρατώντας επί της Λάρισας με σκορ 101-63, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα της δυτικής Αττικής με αυτή την νίκη βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-2 παραμένοντας στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, με τους Θεσσαλούς να υποχωρούν στο 2-7.

Αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο τρίλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να περνάνε μπροστά με 7-8 με βολές του Χάρις. Στην συνέχεια ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων στην επίθεση με ένα σερί 13-0 τους έδωσε αέρα 12 πόντων (20-8) με το δεκάλεπτο να λήγει στο 27-18.

Στην δεύτερη περίοδο το Περιστέρι συνέχισε να είναι καλύτερο από την Λάρισα και ανέβασε την διαφορά στους 16 (48-32)  2 λεπτά πριν το ημίχρονο με τους Στίβεν Γκρέι και Μορέιρα να ηγούνται στο σκοράρισμα με 11 πόντους έκαστος, για να πάνε στα αποδυτήρια με ένα +19 (51-32).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους μειώνοντας στους 11 με ένα σερί 8-0 (51-40). Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια ήταν πολύ καλοί και στις δύο πλευρές του παρκέ και ανέβασαν την διαφορά στους 27 πόντους στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (77-50). Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου να φτάνουν σε μια άνετη νίκη με το τελικό 101-63.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 51-32, 77-50, 101-63