Κεντρική Basket League Ρέθυμνο-Άρης 70-63

Ρέθυμνο-Άρης 70-63

rethymno

Την τρίτη του νίκη στην φετινή basket league πανηγύρισε το Ρέθυμνο επικρατώντας με σκορ 70-63 επί του Άρη στο ντέρμπι των ουραγών σε ένα παιχνίδι που ήταν αμφίρροπο από το πρώτο μέχρι το τεσσαρακοστό λεπτό. με αυτή την νίκη η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-6 με τους “κίτρινους” να μένουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 2-7.

Αρκετά άστοχοι ήταν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Άρη να κάνει ένα σερί 6-0 στα πρώτα λεπτά. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 5′ με διαδοχικά τρίποντα από Φράνκαμπ και Χριστοδούλου για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με καλάθι του Χότον δύο λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου (11-10), το οποίο βρήκε τους Κρητικούς μπροστά με 2 (17-15).

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 6 με καλάθια από Μάρεϊ και Γκόρντον (21-15) για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι εκ νέου στο καλάθι (21-19). Το παιχνίδι στην συνέχεια ήταν αμφίρροπο με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει και τον Ντραγκίσεβιτς να ισοφαρίζει με έμμεσο τρίποντο σε 28-28, για να έρθει το 36-34 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το Ρέθυμνο να κάνει ένα γρήγορο 5-0 για να ανεβάζει την διαφορά στους 7 (41-34) με τον Άρη να απαντά και στο 25′ με τρίποντο του Γκετσεβίτσιους να μειώνει και πάλι στο καλάθι (43-41). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι προβάδισμα 7 πόντων με κάρφωμα του Χότον. Το σκηνικό δεν άλλαξε με την διαφορά να κυμαίνεται από τους 2 μέχρι και τους 8 υπέρ των γηπεδούχων με την τρίτη περίοδο να λήγει στο 59-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε πολύ κλειστό με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους 4 με ένα σερί 5-0 στο 34′. Οι δύο ομάδες στην συνέχεια είχαν μεγάλη δυσκολία στην επίθεση μένοντας χωρίς σκορ για 3 λεπτά με το Ρέθυμνο να σκοράρει για πρώτη φορά στο 36′ με τον Χάρις να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων για το 62-55 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους 3 με βολές του Μποχωρίδη (62-59). Ο Φράνκαμπ απάντησε με εύστοχο τρίποντο δίνοντας αέρα 6 πόντων στην ομάδα του (65-59) για να φτάσουν τελικά στην νίκη με το 70-63.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-34, 59-50, 70-63

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (23/4)

Τα «φώτα» στο ΟΑΚΑ και τον Παναθηναϊκό Δύο παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό π…