Κεντρική Basket League Αγώνες ΠΑΟΚ – Προμηθέας 81-56

ΠΑΟΚ – Προμηθέας 81-56

paok promitheas2

“Αντίδραση” για τον ΠΑΟΚ μετά τις τρεις σερί ήττες… Ο “Δικέφαλος” επικράτησε εντός έδρας του Προμηθέα με 81-56, σε ένα παιχνίδι που έκανε το ντεμπούτο του ο Μιλένκο Τέπιτς. Από την άλλη, οι Πατρινοί (ήταν κακοί στο παιχνίδι) γνώρισαν την δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους στο πρωτάθλημα μετά το αρνητικό αποτέλεσμα απέναντι στο Περιστέρι την προηγούμενη αγωνιστική.

O Προμηθέας προηγήθηκε με 0-3, με τον ΠΑΟΚ στα πρώτα 2′ να κάνει τρία λάθη. Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες (4-3 στο 5′), ο Χρυσικόπουλος διαμόρφωσε το 7-3 και ο Γκος έκανε το 9-3. Το 12-3 έγινε από τον Χρυσικόπουλο με καλάθι και φάουλ ενώ στο 12-5 “μπήκε” στο παιχνίδι ο Μιλένκο Τέπιτς. Στο 8′ οι γηπεδούχοι ήταν στο +10 (19-9), με τον Χρυσικόπουλο να έχει 11 πόντους και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 21-11 (πολύ άστοχος ο Προμηθέας με 2/14 σουτ εντός πεδιάς).

Οι Πατρινοί μείωσαν σε 21-15 και 23-17 ενώ λίγο μετά τα πρώτα 4′ του δευτέρου δεκαλέπτου ο “Δικέφαλος” είχε πέντε φάουλ. Ο ΠΑΟΚ είχε “κολλήσει” επιθετικά, ο Τέπιτς δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και έκανε άστοχα σουτ και στο 16′ η διαφορά “έπεσε” στους δύο πόντους (25-23). Ο Χρυσικόπουλος (14 πόντοι) “ξεκόλλησε” (28-23) τον “Δικέφαλο” ενώ ο Κασελάκης “έγραψε” το 30-27.  Ο Χάτσερ διαμόρφωσε το 40-28 και αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Χάτσερ ήταν ο υπεύθυνος -και- για το 45-32, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο -8 (45-37) ενώ στην συνέχεια χρεώθηκε με τεχνική ποινή η πλευρά του ΠΑΟΚ εξαιτίας φάουλ που δόθηκε στον Μαργαρίτη. Ο Σαλούστρος έκανε το 45-39 αλλά ο Γκος “απάντησε” τρίποντο (48-39). Οι Θεσσαλονικείς πήραν αέρα 14 πόντων (53-39) και στο 30′ ο ΠΑΟΚ ήταν στο +15 (57-42).

Η τελευταία περίοδος άρχισε με εύστοχη βολή του Μέιερ λόγω τεχνικής ποινής στην πλευρά του “Δικεφάλου”, ο Μαργαρίτης έκανε το 59-43 ενώ γρήγορα (στα πρώτα 2′) ο ΠΑΟΚ είχε πέντε φάουλ σε βάρος του (59-45). Στο 62-45 ο Μέιερ χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ (63-45) και ο Αθηναίου “έγραψε” το 66-47. Η συνέχεια του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και ο “Δικέφαλος” επικράτησε με 81-56

Δεκάλεπτα: 21-11 , 40-28, 57-42, 81-56

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 16 (3), Σχίζας 2, Χάτσερ 15 (2), Γκος 7 (1), Μορέιρα 5, Ζάρας 10 (2), Κόνιαρης 2, Μαργαρίτης 6, Αθηναίου 14 (4), Γκάρετ 4, Τέπιτς

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Κασελάκης 3 (1), Γκίκας 2, Μέιερ 3, Λίποβι, Παρκς 4, Σαλούστρος 3, Τσαϊρέλης 12, Γερομιχαλός 2, Χολ, Ελις 7, Μπράουν 20 (4), Ματζούκας

Περισσότερα από Νίκος Δραγόλιας

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…